"Andrzej Zakrzewski. Z uśmiechem kłaniamy się jego pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:30
- Był myślicielem. Przez całe życie pomagał młodym artystom odpowiedzieć na najważniejsze pytania, przyglądał się, co w XXI wieku robimy ze sztuką, służył radą, podpowiadał - mówił o zmarłym wczoraj (29.06) reżyserze Andrzeju Zakrzewskim Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W Programie 2 Polskiego Radia zmarłego reżysera filmowego, telewizyjnego i radiowego wspominał jego wieloletni współpracownik, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła


Posłuchaj
07:20 Poranek Dwójki 30 czerwiec 2021 08_36_44.mp3 Janusz Kukuła wspomina Andrzeja Zakrzewskiego (Poranek Dwójki)

 

Chociaż znany był z produkcji filmowych i telewizyjnych, to właśnie radiu Andrzej Zakrzewski oddał serce, szczególnie zaś Teatrowi Wyobraźni. Poświęcił mu niemal pół wieku życia i pozostawił niezatarty ślad na kolejnych pokoleniach twórców i odbiorców Teatru Polskiego Radia.

- Przenikliwie obserwował wydarzenia w Polskim Radiu - podkreślił gość Dwójki. - Ostatnio zwrócił mi uwagę, że troszeczkę zniknął Wyspiański z naszej twórczości, że troszeczkę odeszliśmy od opowiadania o historii, na przykład o Powstaniu Warszawskim. Natychmiast zareagowałem, bo wiedziałem, że on to głęboko przemyślał - zaznaczył. - Słuchałem go bardzo uważnie, jak słucha się nauczyciela - dodał.

Znicz  1200.jpg
Zmarł reżyser Andrzej Zakrzewski. "Wszystko oddał sztuce radiowej"

Andrzej Zakrzewski był miłośnikiem historii i literatury, zwłaszcza francuskiej. Pasje i zainteresowania przemycał w swojej twórczości, dzielił się nią z odbiorcami. - W tym trudnym, pandemicznym czasie napisał scenariusz, który przekazał mi w grudniu ubiegłego roku - wspominał Janusz Kukuła. - Obiecałem, że go zrealizuję jak wszystkie jego scenariusze. To utwór dotyczący Powstania Styczniowego. Bardzo czekał na tę realizację.

- Zrealizujemy ten utwór. To będzie nasz hołd i pożegnanie dla tak wybitnego artysty - zapowiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia. 


Kofta_Freidmann.jpg
Sezon na rozrywkę

Andrzej Zakrzewski w 2001 roku otrzymał nagrodę Teatru Polskiego Radia - Honorowego Wielkiego Splendora. W 1997 roku zdobył Grand Prix Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie za "Kartotekę rozrzuconą" według Tadeusza Różewicza.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

"Gdy wchodził, to jakby ktoś zapalił światło". Ludzie kultury o Krzysztofie Kowalewskim

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 15:12
- To był człowiek teatru. Miał fantastyczne, abstrakcyjne poczucie humoru i to pozwalało mu się mieścić i w Mrożku, i w literaturze rosyjskiej. Był niebywale w tej materii uzdolniony, z niesłychanym timingiem i niewiarygodną wyrazistością ciała – dzisiaj rzadko spotykaną - tak Krzysztofa Kowalewskiego wspominał Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Kazimierz Kord był człowiekiem całkowicie oddanym sztuce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:00
- Kazimierz Kord wiele satysfakcji czerpał z pracy u podstaw. Jeździł po Polsce do mniejszych filharmonii jako wielki dyrygent. Był bardzo zaangażowany w to, co robił - wspominała w "Poranku Dwójki" Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrygentka, kompozytorka i wieloletnia dyrektor NOSPR.
rozwiń zwiń