Wielki Post w obrządku wschodnim

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:00
Właśnie zaczął się siedmiotygodniowy Wielki Post w Kościołach Wschodnich tradycji bizantyjskiej. Ten czas związany nie tylko z powstrzymywaniem się od pokarmów mięsnych, nabiału, ograniczeniem zabaw, ale też ze zmianą w celebrowaniu liturgii.
Audio
  • Wielki Post w obrządku wschodnim (Poranek Dwójki)
Ikonostan cerkwi Zaśnięcia NMP we Lwowie
Ikonostan cerkwi Zaśnięcia NMP we LwowieFoto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

- Kościół greckokatolicki ma cztery tygodnie przedpościa. Można powiedzieć, że to taki zwiastun, który ma przygotować do Wielkiego Postu. Właśnie skończył się tydzień seropustny. W dawnej tradycji żegnano się w ten sposób ze spożywaniem pokarmów nabiałowych, bo post w tradycji wschodniej wiąże się nie tylko z unikaniem mięsa, ale także pokarmów odzwierzęcych - mówił w sobotnim "Poranku Dwójki" proboszcz parafii greckokatolickiej w Gorlicach ks. Grzegorz Nazar.

Rozpoczęcie Wielkiego Postu, poprzedzają cztery niedziele przygotowawcze: w pierwszą z nich mamy lekcję pokory, którą nam Kościół proponuje jako przygotowanie do okresu pełnego surowości i wyrzeczeń, jakim jest Wielki Post. Druga niedziela uczy nas przemiany życia i powrotu do Ojca, trzecia przypomina o Strasznym Sądzie, nazywa się ona też Mięsopustną, bo jest ostatnim dniem jedzenia mięsa przed Wielkim Postem. Czwarta zaś ukazuje chrześcijański obowiązek przebaczania, nazywa się Niedzielą Przebaczenia. W tradycji wschodniej każda niedziele jest pamiątką zmartwychwstania świętego, dlatego jest to dzień szczególny.


W pierwszym tygodniu bardzo dużo się zmienia w życiu codziennym, a także w liturgii, składa się np. pokłony, wyrażające głęboką pokutę. Od poniedziałku do piątku w kościele greckokatolickim nie jest odprawiana Boska Liturgia. W tym czasie jest celebrowana Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów. 

- Od starszych wiernych wiem, że pierwszy dzień Wielkiego Postu był to dzień, kiedy z gorliwości wierni m.in. wyparzali garnki, żeby nie było na nich śladu tłuszczu. Szorowano je popiołem. Niektórzy innych naczyń używali w czasie postu, a innych w pozostałych miesiącach roku. Wszystko, żeby jeść skromniej - ks. Grzegorz Nazar.

Fragmenty z Pokutnego Kanonu św. Andrzeja z Krety i Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów zaśpiewali alumni greckokatoliccy z Seminarium Duchownego w Lublinie. ​

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotowała: Mariana Kril

Data emisji: 13.03.2021

Godzina emisji: 8.10