Polska Rzeczpospolita brazylijska

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 12:39
W środku brazylijskiej puszczy zachowała się autentyczna polska kultura ludowa z końca XIX stulecia. O swojej niezwykłej podróży do stanu Rio Grande do Sul opowiada etnolog Henryk Dumin.
Audio

- Czy w Polsce nadal są Rosjanie? Czy w Polsce jest prąd? - to najczęstsze pytania, które zadawali Henrykowi Duminowi przedstawiciele trzeciego i czwartego pokolenia polskiej emigracji w Brazylii. Ich przodkowie przybyli do borów Rio Grande do Sul w ostatniej dekadzie XIX wieku. Byli to represjonowani przez władze carskie mieszkańcy Podlasia i Mazowsza, dla których emigracja stała się szansą wolności, bezpieczeństwa oraz spokojnej pracy na roli. Warto zaznaczyć, że wielu z nich nie przeżyło czterdziestodniowej podróży przez ocean...

- W środku tropikalnego lasu ujrzałem obrazki żywcem przeniesione z płócien Chełmońskiego czy Wyczółkowskiego: ory w polu, woły, oracza modlącego się pod krzyżem... Zaskoczyły mnie także patriarchalne stosunki w rodzinie oraz niespotykany dziś szacunek dla starszych. To na prawdę zakonserwowana Polska sprzed stu lat - zachwyca się Henryk Dumin. W Brazylli odnależć można zresztą także najbardziej archaiczne formy fokloru muzycznego. Badacz usłyszał tam między innymi najstarszą wersję "Podolanki", której melodia wędrowała po Europie przez 1400 lat, by dotrzeć do Nowego Świata za sprawą polskich emigrantów.

Mniejszość w Rio Grande do Sul dba o pielęgnowanie ojczystej kultury. Nawet najmłodsi posługują się archaiczną polszczyzną i dumnie noszą koszulki z wizerunkiem białego orła na piersi. Władze brazylijskie akceptują taką podwójną tożsamość, a nawet ją wspierają, chociażby prowadząc Dom Emigracji Polskiej w pobliskim Dom Feliciano.

 

***

 

Henryk Dumin to wybitny etnograf, którego dorobek uhonorowano w tym roku prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga. Wkrótce po otrzymaniu wyróżnienia wyjechał do Brazylli; powrócił kilka dni temu, by w "Źródłach" podzielić się z Marią Baliszewską polskimi rewelacjami z serca tropikalnej puszczy.

Aby wysłuchać całej opowieści Henryka Dumina, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Polska Rzeczpospolita brazylijska" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.


/
Polecamy także: Polacy w Brazylii i Argentynie płytę opublikowaną przez Polskie Radio, autorstwa E. Strzeleckiej-Waszkiewicz i A. Szewczuk-Czech. Wszystkie nagrania zamieszczone na płycie zrealizowane zostały przez autorki w listopadzie i grudniu 1998 r. podczas wyprawy dokumentacyjnej do Brazylii (stany: Parana, Rio Grande do Sul) oraz do północnej Argentyny ( prowincja Misiones).

Czytaj także

Dolnośląski tygiel

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 15:44
Opowieść Henryka Dumina, wybitnego etnologa, który odkrył dla świata skarby Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 16:55
Pierwsze spotkanie z Henrykiem Duminem, etnografem, badającym repertuar zachowany wśród Polaków mieszkających w Brazylii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy w Brazylii, część II

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 15:29
Kolejny odcinek opowieści Henryka Dumina o Polakach mieszkających w Rio Grande do Sul.
rozwiń zwiń