Etgar Keret: książka nie zatrzyma pocisku, ale może zmienić człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 16:20
– Przemoc wpływa na ludzi niezależnie od tego, czy tego chcą. Tymczasem sztuka oddziałuje na nich tylko wtedy, gdy właśnie tego pragną – mówił w Dwójce Etgar Keret, izraelski pisarz, gość Festiwalu Conrada, autor niedawno wydanej w Polsce książki "Siedem dobrych lat".
Audio
  • Aldona Łaniewska-Wołłk rozmawia z Etgarem Keretem (Wybieram Dwójkę)
Etgar Keret
Etgar KeretFoto: wikipedia/Moti Kikayon, lic. CC

Tom zawiera 34 opowiadania w formie krótkich scenek z życia, które na pierwszy rzut oka są zwyczajne i proste, lecz dla autora stają się punktem wyjścia do rozważań o charakterze ogólnym - społecznym i politycznym. Jak zwykle u tego pisarza, znajdziemy tam wiele ostrych spostrzeżeń, mnóstwo ciętego języka, zabawy słowem i humoru. Na język polski książkę przełożyły Agnieszka Maciejowska i Maja Lavergne.

Etgar Keret podkreśla, że pisarstwo jest dla niego oazą spokoju, bo ma poczucie panowania nad tym, co tworzy. Jego książka, choć bardzo osobista, pełna jest odniesień do tego, co dzieje się w otaczającym go świecie. Czy jego zdaniem twórczość może mieć wpływ na to, co dzieje się wokół?

– Gdy piszę książki, nie mam intencji zmiany rzeczywistości – powiedział pisarz w audycji "Wybieram Dwójkę". – Uważam jednak, że literatura i sztuka mogą mieć wpływ na ludzi, o ile oni sami tego chcą. To tak, jak z szeptem - jeśli ktoś chce się w niego wsłuchać, na pewno usłyszy to, co zostało powiedziane. Nie sądzę, że jakakolwiek książka jest w stanie zatrzymać pocisk. O ile jednak przemoc wpływa na ludzi niezależnie od tego, czy tego chcą, sztuka oddziałuje tylko wtedy, gdy ludzie tego chcą – stwierdził.

Więcej o tym, jak artysta postrzega sytuację w swojej ojczyźnie i na Bliskim Wschodzie, a także o polskiej publiczności oraz znaczeniu humoru w życiu i twórczości – w nagraniu rozmowy, którą z Etgarem Keretem przeprowadziła Aldona Łaniewska-Wołłk.

mc/bch

Czytaj także

Etgar Keret: pisarzy nikt nie słucha

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 18:01
Popularny pisarz izraelski opowiadał w Dwójce m.in. o tym, jak odbierany jest w swojej ojczyźnie, oraz o różnicy między izraelskim a żydowskim poczuciem humoru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Etgar" znaczy "wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 18:09
- Pisać językiem Bialika tak jak Keret to niezwykły wyczyn. Pisać językiem Oza i zupełnie inaczej niż Oz to olbrzymie wyzwanie. Etgar Keret mu sprostał. Zresztą "etgar" to po hebrajsku "wyzwanie" - mówi Michał Sobelman z ambasady Izraela w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boris Akunin – wyznania dobrego imperialisty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:00
Według gościa tegorocznego Festiwalu Conrada Rosja cierpi dziś na "syndrom imperialny". Jednak imperializm w jego przekonaniu ma różne oblicza. – Różnica między dobrym a złym imperialistą to jak różnica między kochankiem a gwałcicielem – tłumaczył w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaume Cabré: niepodległa Katalonia może być dobrym sąsiadem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 20:50
– Określenia "nacjonaliści" Hiszpanie używają wobec nas jako obelgi. Tymczasem wypowiadana jest ona właśnie z pozycji nacjonalistycznych – mówił w Dwójce kataloński pisarz i filolog Jaume Cabré, gość tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń