Zapiski ze współczesności: prof. Wojciech Skalmowski

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2008 15:30
W tym tygodniu naszym gościem w Zapiskach ze współczesności jest Wojciech Skalmowski (ur. w 1933 roku w Poznaniu) jest absolwentem filologii orientalnej i iranistyki, którą studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Audio

Od 1968 r. przebywa za granicą (Iran, USA, Belgia) jest profesorem iranistyki na flamandzkim Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Krytyk i eseista. Publikował przez wiele lat w "Kulturze" paryskiej pod pseudonimem "Maciej Broński". Mieszka na stałe w Belgii (Bruksela).

W ubiegłym roku ukazał się obszerny tom korespondencji ze Sławomirem Mrożkiem, którfą prowadzili ponad 30 lat.

"Z lekkim przerażeniem myślę - pisał Jerzy Jarzębski po ukazaniu się tych listów -  że to może ostatnie tak potężne tomy korespondencji, których autorami są ludzie dla polskiej kultury ważni, a które mamy okazję publikować i czytać.

Wojciech Skalmowski, znany wielu czytelnikom „Kultury” pod pseudonimem Maciej Broński, autor około stu sześćdziesięciu nadzwyczaj błyskotliwych, łatwo rozpoznawalnych w swym intelektualnym stylu recenzji i artykułów o literaturze oraz książki „Teksty i preteksty” gromadzącej niektóre spośród nich jest z wykształcenia i profesji iranistą, profesorem Harvardu i uniwersytetu w Leuven.

Skalmowski, trzy lata młodszy od Mrożka, wśród orientalistów ma opinię uczonego-ekscentryka, zadziwiającego oryginalnymi, ale dalekimi od naukowej ortodoksji pomysłami; jako krytyk należał z kolei do weredyków, formułował opinie nie bacząc na ich towarzyską poprawność, czasem jaskrawie wbrew panującej modzie. Podobnie bezkompromisowy w sądach był także Mrożek, brany kiedyś przez wielu czytelników najniesłuszniej za beztroskiego wesołka – w rzeczywistości raczej mizantrop, nie mający złudzeń co do natury ludzkiej i jej przyrodzonych cech."

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka w książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 16:00
"Ludzie radia" potrafią pięknie mówić o muzyce, okazuje się, że równie dobrze idzie im pisanie o niej.
rozwiń zwiń