X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od faktów do fikcji: Mój prywatny Lwów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 16:24
28 września 2009, godz. 21:30
Audio

„Mój prywatny Lwów” – reportaż Bożeny Markowskiej z Muzeum Lwowa, które w prywatnym domu – wzorowanym na rodzinnym dworku kresowym – założyli Państwo Biniszewscy.

Pani Aleksandra Biniszewska, jak sama mówi „wierna rodzinnej tradycji”, wybrała sobie Lwów, miasto, w którym przed wiekami zakorzeniła się jej rodzina , a potem je opuściła, jako miejsce, z którym całkowicie się utożsamia.

Kiedy po raz pierwszy w roku 1989 pojechała z matką do Lwowa, ona urodzona już w centralnej Polsce, znała z opowieści babci, w tamtym mieście-legendzie, każdy kamień, każde przejście między starymi domami. Miłość od pierwszego wejrzenia sprawiła, że gdy z mężem przyszło jej wybierać  miejsce zamieszkania, postanowili między Kuklówką i Adamowem, niedaleko Radziejowic i Grodziska Mazowieckiego, odtworzyć dawny kresowy dwór  pradziadów. Zabrane z domu, kupowane i otrzymywane w darze, pamiątki kresowe, złożyły się na wyposażenie późniejszego muzeum. Z czasem powstała fundacja wspomagająca polskie szkoły na dawnych kresach, a wciągnięte do rejestru zabytków muzeum, stało się miejscem gdzie odbywają się koncerty, wykłady dla pobliskich szkół i okolicznościowe spotkania Lwowiaków. Kiedy więc jadąc szosą w kierunku Katowic mijamy kierunkowskaz „Kuklówka”, warto zboczyć  z drogi i przy skromnej tabliczce Muzeum Lwowa, zjechać w bok, żeby znaleźć się „w dawnym kresowym dworze”. Muzeum można zwiedzać w niedzielę , w pozostałe dni tygodnia jest po prostu „zwyczajnym-niezwyczajnym” domem mieszkalnym.

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak