X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kofta prywatnie. "Mawiał, że lenie pracują najciężej"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 13:00
- Siebie uważał za najciężej pracującego lenia - o znakomitym poecie, dramaturgu i satyryku Jonaszu Kofcie opowiadała w Dwójce m.in. jego żona Jaga.
Audio
  • Kofta prywatnie. "Mawiał, że lenie pracują najciężej" (Strefa literatury/Dwójka)
Jonasz Kofta
Jonasz KoftaFoto: wikimedia/domena publiczna

Jonasz Kofta 1200 PAP.jpg
"Jonasz Kofta był jak internet"

Okazją do wspominania Jonasza Kofty była przypadająca na 28 listopada 75. rocznica jego urodzin. Syn artysty Piotr Kofta zwrócił w audycji uwagę na funkcjonujący do dziś mit Jonasza: - W jego wizerunku pojawia się rys młodopolskiego poety przeklętego, reprezentanta cyganerii, do tego dochodzi warstewka peerelowskiej nostalgii.

Mit ten rozbrajała w Dwójkowej "Strefie literatury" Jaga Kofta. - Mało kto wie, że świetnie pływał, uwielbiał jeździć na grzyby i łgał strasznie, żeby wpuścić ludzi w maliny. Miał nieprawdopodobne poczucie humoru.

Żona Jonasza Kofty wspominała, że pracował on w nocy, gdy życie domowe się uspokajało. - Rano przynosił mi to, co napisał. Jak mówiłam, że gdzieś nie jest dobrze to złościł się, że będzie musiał zmieniać trzy wersy, a ja mówiłam "to zmień". Wściekły na mnie szedł do stołu, poprawiał. Powtarzałam mu to, co powiedziała o nim Joanna Kulmowa, że byłby genialny, gdyby jeszcze raz przeczytał to, co napisał.

W audycji rozmawialiśmy o specyfice tekstów, które Jonasz Kofta pisał do piosenek, ale też o jego utworach dramatycznych. Dr Justyna Jaworska wyjaśniała, dlaczego sztuki pisane przez Koftę nie przebiły się na teatralne sceny.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz i Piotr Kofta

Goście: Jaga Kofta, dr Justyna Jaworska i Stefan Friedmann

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 20.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jonasz Kofta – jaki był naprawdę, nie wie nikt

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 06:00
Kapryśny, trudny, o wielu twarzach, ale przede wszystkim dowcipny i błyskotliwy - taki pozostał Jonasz Kofta we wspomnieniach przyjaciół. Chciał, żeby ludzie go kochali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Machalica: znam na pamięć około 600 piosenek Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:00
- Ponieważ kocham jego twórczość, miałem problem, żeby wybrać 20 utworów, które złożą się na koncert - o recitalu "Mój ulubiony Młynarski" opowiadał w Dwójce aktor Piotr Machalica.
rozwiń zwiń