Biografia Wisławy Szymborskiej - paradoksy, kontrasty i zdziwienie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 15:51
Gościem audycji była Joanną Gromek-Illg, autorka wydanej właśnie książki "Szymborska. Znaki szczególne". Przy pisaniu biografii, pisarka korzystała z niepublikowanych dotychczas listów Szymborskiej i korespondencji do niej kierowanej.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

 

Posłuchaj
21:30 PR2_AAC 2020_12_10-21-30-47v1.mp3 Wokół książki "Szymborska. Znaki szczególne" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Kornel Filipowicz 1200.jpg
Kornel Filipowicz. Mistrz zwyczajnych historii

 

"Paradoksy, kontrasty, dziwność i zdziwienie, niecodzienne zdarzenia towarzyszyły jej od początku, aż po pogrzeb na zaśnieżonym starym cmentarzu - pisze we wstępie do książki "Szymborska. Znaki szczególne" Joanna Gromek-Illg. A kończy swoją opowieść o autorce "Wszelkiego wypadku" tak: "Kiedy przygotowywałam się do pisania tej książki, jeden z rozmówców powiedział mi, że to, co najważniejsze w życiu Szymborskiej, jest w jej wierszach. I tylko tam. Skłonna jestem przyznać, że tak właśnie jest".

Opierając się na korespondencji Wisławy Szymborskiej (m.in. z Adamem Włodkiem, Kornelem Filipowiczem, Karlem Dedeciusem), dokumentach, wspomnieniach przyjaciół poetki, a także odwołując się do jej wierszy, Joanna Gromek Illg przybliża nam portret poetki, której znakami szczególnymi były "zachwyt i rozpacz".

O tym, co pozwalało przetrwać poetce najtrudniejsze chwile życia, skąd się brało jej zdziwienie i przywiązanie do słowa "nie wiem", co łączyło ją z najważniejszymi mężczyznami jej życia, a także jak traktowała swoją twórczość poetycką Joanna Gromek-Illg opowiadała w "Rozmowach po zmroku".

Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia posłuchaliśmy również wierszy w wykonaniu Wisławy Szymborskiej

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Joanną Gromek-Illg (autorka książki "Szymborska. Znaki szczególne")

Data emisji: 10.12.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Poznawanie Kępińskiego". Biografia pioniera polskiej psychiatrii

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:22
Mówiono o nim, że legendą był już za życia. Lekarz, filantrop i filozof, dla który poświęcił swoje życie służbie pacjentom. Autorka książki, Anna Mateja zabiera nas w literacką podróż odsłaniającą część prywatnej historii wybitnego krakowskiego psychiatry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kilar. W bliskim planie". Nauczyciel śpiewu Romana Polańskiego i inne anegdoty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:16
- Roman Polański miał akurat wykonać słynną piosenkę ludową "Oj, kot" i się wystraszył, że sobie nie poradzi. Okazało się, że dobrze słyszy, co zresztą jest udokumentowane w filmie "Zemsta". A Wojciech Kilar krok po kroku, fraza po frazie po prostu pomógł mu to uruchomić - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Violetta Rotter-Kozera, autorka książki "Kilar. W bliskim planie".
rozwiń zwiń