X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczczą polskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:06
W mieście, z którym Gustaw Herling-Grudziński związał swoje powojenne życie, zostanie odsłonięta upamiętniająca go tablica.
Audio
  • Herling-Grudziński w Bibliotece "Kultury" (PR, 2014)
  • Z prof. Włodzimierzem Boleckim oraz z dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Elżbietą Wykrętowicz rozmawia Tomasz Szachowski
Gustaw Herling-Grudziński w Neapolu
Gustaw Herling-Grudziński w NeapoluFoto: Archiwum prof. Włodzimierza Boleckiego

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – na domu przy via Crispi 69, w którym przez ponad czterdzieści lat pisarz mieszkał, z którego w ostatnich latach życia rozpoczynał swoje słynne spacery po Neapolu – odbędzie się 20 listopada w obecności prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, prezydenta Włoch Giorgio Napolitano oraz prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.
– Od dawna myśleliśmy, przyjaciele, rodzina, o upamiętnieniu tego miejsca – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, znawca twórczości polskiego pisarza. – Pomysł ten przedstawiłem żonie i córce Herlinga-Grudzińskiego. Inicjatywa zastała następnie, szybko i z wielkim zaangażowaniem, przejęta przez polskie Ministerstwo Kultury.

Jak wspominał prof. Bolecki, początkowo miało to być kameralna uroczystość. Marta Herling, córka pisarza, która osobiście zna prezydenta Włoch, w rozmowie z Giorgio Napolitano opowiedziała mu o tej inicjatywie. Prezydent zaproponował, by obaj prezydenci – Włoch i Polski – uczestniczyli w tej uroczystości.
Gość Dwójki mówił również o najnowszych przedsięwzięciach wydawniczych związanych z twórczością autora "Innego świata". Warto odnotować, że przygotowywane są dzieła zebrane w opracowaniu krytycznym – dotychczas ukazały się dwie pierwsze części tego ważnego, rozpisanego na dwadzieścia tomów, wydawnictwa.
Z prof. Włodzimierzem Boleckim oraz z dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Elżbietą Wykrętowicz rozmawiał Tomasz Szachowski.
Program II Polskiego Radia będzie obecny przy tych uroczystościach.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków poświęconych Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sąd Herlinga-Grudzińskiego, czyściec Grochowiaka, piekło Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 10:45
W literackich nowościach Dwójki: mniej znane oblicza klasyków współczesnej literatury polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hartwig, Iwaszkiewicz i Herling-Grudziński mniej znani

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 11:18
Codzienne zapiski Julii Hartwig, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jarosława Iwaszkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice odsłoniętych rękopisów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 09:10
Dzienniki wielkich pisarzy znamy tylko w formie przetworzonej – poznajemy teksty wybrane, przejrzane, często: ocenzurowane. Co jednak, gdy dotrzemy do kartek i notatników, na których prowadzono prywatne zapiski?
rozwiń zwiń