Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczczą polskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:06
W mieście, z którym Gustaw Herling-Grudziński związał swoje powojenne życie, zostanie odsłonięta upamiętniająca go tablica.
Audio
  • Herling-Grudziński w Bibliotece "Kultury" (PR, 2014)
  • Z prof. Włodzimierzem Boleckim oraz z dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Elżbietą Wykrętowicz rozmawia Tomasz Szachowski
Gustaw Herling-Grudziński w Neapolu
Gustaw Herling-Grudziński w NeapoluFoto: Archiwum prof. Włodzimierza Boleckiego

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – na domu przy via Crispi 69, w którym przez ponad czterdzieści lat pisarz mieszkał, z którego w ostatnich latach życia rozpoczynał swoje słynne spacery po Neapolu – odbędzie się 20 listopada w obecności prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, prezydenta Włoch Giorgio Napolitano oraz prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.
– Od dawna myśleliśmy, przyjaciele, rodzina, o upamiętnieniu tego miejsca – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, znawca twórczości polskiego pisarza. – Pomysł ten przedstawiłem żonie i córce Herlinga-Grudzińskiego. Inicjatywa zastała następnie, szybko i z wielkim zaangażowaniem, przejęta przez polskie Ministerstwo Kultury.

Jak wspominał prof. Bolecki, początkowo miało to być kameralna uroczystość. Marta Herling, córka pisarza, która osobiście zna prezydenta Włoch, w rozmowie z Giorgio Napolitano opowiedziała mu o tej inicjatywie. Prezydent zaproponował, by obaj prezydenci – Włoch i Polski – uczestniczyli w tej uroczystości.
Gość Dwójki mówił również o najnowszych przedsięwzięciach wydawniczych związanych z twórczością autora "Innego świata". Warto odnotować, że przygotowywane są dzieła zebrane w opracowaniu krytycznym – dotychczas ukazały się dwie pierwsze części tego ważnego, rozpisanego na dwadzieścia tomów, wydawnictwa.
Z prof. Włodzimierzem Boleckim oraz z dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Elżbietą Wykrętowicz rozmawiał Tomasz Szachowski.
Program II Polskiego Radia będzie obecny przy tych uroczystościach.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków poświęconych Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Czytaj także

Sąd Herlinga-Grudzińskiego, czyściec Grochowiaka, piekło Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 10:45
W literackich nowościach Dwójki: mniej znane oblicza klasyków współczesnej literatury polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hartwig, Iwaszkiewicz i Herling-Grudziński mniej znani

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 11:18
Codzienne zapiski Julii Hartwig, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jarosława Iwaszkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice odsłoniętych rękopisów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 09:10
Dzienniki wielkich pisarzy znamy tylko w formie przetworzonej – poznajemy teksty wybrane, przejrzane, często: ocenzurowane. Co jednak, gdy dotrzemy do kartek i notatników, na których prowadzono prywatne zapiski?
rozwiń zwiń