Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 10:43
Polska arcyksiążka w Polskim Radiu. Dwójka zaprasza do wspólnego czytania i poznawania na nowo jednego z najważniejszych dzieł naszej literatury.
Audio
Michał Elwiro Andriolli, ilustracja do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Księga 6
Michał Elwiro Andriolli, ilustracja do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, Księga 6Foto: Wikimedia/domena publiczna

Mija właśnie dwieście lat od "roku owego", momentu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie". Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Do "Narodowego czytania Pana Tadeusza" przystąpiło wiele miast z całej Polski. Każdy z ośrodków zrealizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie lektury Mickiewiczowskiego arcypoematu. W tygodniu poprzedzającym inaugurację "Narodowego czytania" radiowa Dwójka odwiedzi pięć spośród dwudziestu dziewięciu miast zaangażowanych w projekt – zapytamy się o przygotowania oraz o bohatera wydarzenia - o "Pana Tadeusza".
W poniedziałek gościliśmy w Zakopanem. Jak podkreślali mieszkańcy miasta, ze znajomością "Pana Tadeusza" nie jest dziś niestety najlepiej. – Co by tak zapytał społeczeństwo na drodze o "Pana Tadeusa", to by się wos spytol: który to jest? – mówiła zakopianka. Jednak, jak zaznaczył Mariusz Koperski, wiceburmistrz miasta, młodzież zna "Pana Tadeusza". – Jest to jedna z tych pozycji w kanonie literatury polskiej, która jest jeszcze w miarę akceptowalna przez młodzież. Bo to jest książka wartościowa i atrakcyjna – mówił.
W Dniu z "Panem Tadeuszem" – 8 września – w Dwójkowym "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (16.00-17.00) Hanna Maria Giza zastanowi się, co takiego jest w "Panu Tadeuszu", że do dziś jest to lektura żywa, i czy poemat ten może stanowić punkt odniesienia, skoro opisuje świat, którego już nie ma. Do udziału w audycji zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych – aby otrzymać wejścówkę, wystarczy do nas napisać: klcw@polskieradio.pl
Poza tym w ciągu dnia dwanaście razy, czyli tyle, ile jest ksiąg poematu, połączymy się z miastami-gospodarzami wspólnego czytania: zaprezentujemy wypowiedzi organizatorów, mieszkańców, a przede wszystkim: wysłuchamy fragmentów poematu czytanego przez ludzi znanych i tych, którzy zechcą podzielić się swoją lekturą z innymi.   
Zapraszamy!

reklama

Czytaj także

Wiemy, co było prawdą, a co nie w Soplicowie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 15:06
W tym roku mija 180 lat od momentu, w którym Adam Mickiewicz zaczął pisać "Pana Tadeusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odtworzono miejsce narodzin "Pana Tadeusza"!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 11:39
Skromny pokój nad końską stajnią; widok na brudną uliczkę Paryża; Mickiewicz siedzący za biurkiem, piszący rzecz, która go unieśmiertelni... W sobotę cała Polska będzie czytała "Pana Tadeusza". Już teraz można odwiedzić pokój, w którym słynna epopeja powstała.
rozwiń zwiń