Montpellier - przewodnik po miejscach nieoczywistych

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 14:50
To tu studiowali Petrarka i Nostradamus, to tu - wśród pomników wielkich ludzi XX wieku - stanęły również figury... Lenina i Mao Zedonga. Montpellier to miasto piękne i zaskakujące.
Audio
  • Radiowy przewodnik po Montpellier - oprowadza prof. Remigiusz Forycki (Dwójka)
Centrum handlowe Polygone w Montpellier
Centrum handlowe Polygone w MontpellierFoto: Henri Moreau/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0

W 1221 roku w Montpellier powołano pierwszy we Francji wydział medycyny. Z jego siedzibą do dziś sąsiaduje katedra Św. Piotra, która góruje nad miastem. - Razem robią wrażenie ogromnej fortecy - przyznaje prof. Remigiusz Forycki. - Ten kościół jako jedyny nie został naruszony czy zdewastowany przez dzieje. Istnieje do dziś w formie pierwotnej.

Wszystkim, którzy cenią ciszę, rozmówca Barbary Schabowskiej poleca ogród botaniczny Jardin des Plantes, który stanowi część Promenady du Peyron. - Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Morze Śródziemne i piękne otoczenie Montpellier. A w weekendy pod arkadami pobliskiego akweduktu można spróbować i nabyć lokalne produkty - opisuje.

Do Montpellier powinni udać się miłośnicy jazdy tramwajem, która szczególnie cieszyła prof. Foryckiego, a także każdy, kto ceni piękne widoki - miasto stanowi bowiem bazę wypadową do Księstwa Andory. - A w galerii Polygon, w pobliżu opery, znajdują się co najmniej trzy fantastyczne księgarnie, w których straciłem nie tylko majątek, ale też bardzo dużo czasu. To były moje kultowe miejsca - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której prof. Remigiusz Forycki mówił także o współpracy Instytutu Filologii Romańskiej UW z Uniwersytetem Paula Valery.

asz/jp

Zobacz więcej na temat: architektura Dwójka Francja

Czytaj także

Spacer po najpiękniejszym mieście świata

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 17:10
Najlepiej wyjść wcześnie. Nasz dzień wydłuża się wtedy, przyjemnie wyjść na chłodne ulice - zachęca w swej książce o Rzymie Ewa Bieńkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:40
– Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz mieli to, co mają wszyscy wielcy ludzie. Poznawanie świata było podstawowym celem ich bytu – mówił w Dwójce dr inż. Wojciech Kokociński o szalonej podróży wokół ziemskiego globu sprzed prawie 90 lat.
rozwiń zwiń