Razem czy osobno? Przed 30. rocznicą wyborów czerwcowych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 18:25
- Czerwiec będzie okazją do zderzenia dwóch mitów. Z jednej strony rocznica wyborów 1989 roku, z drugiej - obalenia rządu Jana Olszewskiego. Zetrą się dwie wizje transformacji ustrojowej, które używane są przez ugrupowania polityczne jako sztandary. Szkoda, że obalenie komunizmu w Polsce nie jest wspólnym mitem - mówił w Dwójce publicysta Stefan Sękowski.
Audio
  • Rocznice wydarzeń. Powód do dumy, czy sporów? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Plakat wyborczy z czerwca 1989 roku
Plakat wyborczy z czerwca 1989 rokuFoto: Polona/domena publiczna

Goście audycji byli zgodni co do tego, że obchodzenie rocznic dzieli nas, bo jest jednym z najważniejszych polskich obrzędów. Celebrujemy historyczne wydarzenia przeciwko sobie, bo w Polsce historia odgrywa zupełnie fundamentalną rolę. Czy 4. czerwca czeka nas kolejny spór? 

- Okrągła rocznica wyborów czerwcowych na pewno nas nie połączy. Mało tego, czeka nas zupełnie rytualne prowadzenie sporu, ale wydaje mi się to zupełnie normalne. Zapewne dlatego, że bohaterami tej kontrowersji są nadal czynni politycy. To rocznica uwikłana w interpretacje – przekonywał publicysta Jarosław Kuisz.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawiano o politycznych i kulturowych uwarunkowaniach stosunku Polaków do własnej najnowszej historii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja") oraz Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna")

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W samo południe", czyli 4 czerwca o świcie. Historia słynnego plakatu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 09:47
- Plakaty pojawiły się w całej Warszawie w dniu wyborów wcześnie rano. To nie było zaplanowane. Po prostu wydrukowane egzemplarze dojechały do stolicy na ostatnią chwilę - opowiadał w radiowej Jedynce Tomasz Sarnecki, autor słynnego plakatu, który stał się symbolem ustrojowych przemian w naszym kraju.
rozwiń zwiń