"Lekcja fruwania". Wystawa, która przedefiniuje pojęcie prasy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 10:00
- Wystawa Andrzeja Krauzego to ekspozycja monograficzna, która pokazuje tylko kilka interesujących wątków w jego twórczości. Nie tylko przedstawia jego dzieła, ale jest też spojrzeniem na rolę prasy i jej przemianę w ciągu ostatnich trzydziestu lat - mówiła Hanna Wróblewska, kuratorka wystawy i dyrektorka warszawskiej galerii Zachęta.
Audio
  • Hanna Wróblewska i Rafał Śliwa o wystawie "Lekcja fruwania" w Galerii Zachęta oraz ekspozycji "Trouble in Paradise" na 17. Biennale Architektury w Wenecji (Poranek Dwójki)

Andrzej Krauze, wybitny rysownik od prawie czterdziestu lat mieszkający i tworzący w Londynie, w Polsce znany jest przede wszystkim jako twórca satyryczny. Starsi czytelnicy pamiętają jego prace z lat siedemdziesiątych, zamieszczane na łamach "Kultury", niezwykle wówczas ważne dla oddania nastrojów epoki. 

Warszawska wystawa skupia się jednak wokół innego okresu twórczości. Głównym wątkiem konstruującym ideę "Lekcji fruwania" jest ilustracja i rysunek tworzone dla gazet w okresie ostatnich 30 lat. W szczególnym dla tego medium czasie - burzliwego rozwoju prasy, ale też powolnego schyłku formy papierowej i zamiany nośnika na format cyfrowy.

- Sercem tej ekspozycji jest ponad trzydziestoletnia współpraca Andrzeja Krauzego z jednym z brytyjskich dzienników The Guardian. Pokazujemy niemal wszystkie rysunki w formie archiwum, albo w formie ekspozycyjnej, którą stworzył dla tej gazety - wyjaśniła Hanna Wróblewska. Dodała, że w ten sposób przybliżone zostaną nie tylko prace i styl autora, ale również czym ten styl był podyktowany. - Uczestniczymy w ten sposób w przedefiniowaniu pojęcia "prasa" - dodała kuratorka wystawy.

Wystawę "Lekcja fruwania" można oglądać od 22 lutego w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki.

Gościem audycji był również kurator polskiej wystawy na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji Rafał Śliwa, który opowiadał o szczegółach ekspozycji "Trouble in Paradise". Będzie ją można oglądać od 23 maja na 17. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Hanna Wróblewska (dyrektorka warszawskiej galerii Zachęta), Rafał Śliwa 

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Angelika Markul. Zdjęcia japońskiej Atlantydy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 16:42
- Fascynują mnie niedostępne i dziwne miejsca na Ziemi – podkreślała Angelika Markul, opowiadając o swojej warszawskiej wystawie "To, co stracone, jest na początku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie goni wydarzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 11:12
- To są cztery duże wystawy muzealne, dwadzieścia pięć wykładów, trzynaście koncertów, siedem sesji naukowych i dwa przedstawienia. Zapraszamy. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówił w Dwójce Mariusz Klarecki, koordynator obchodów Roku Wazowskiego.
rozwiń zwiń