Prof. Janusz Degler: Ingarden był filozofem, który żył filozofią

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:39
- To nie był historyk filozofii, to był filozof w pełnym tego słowa znaczeniu. Filozofia stanowiła dla niego istotę życia - mówił literaturoznawca i historyk literatury polskiej o Romanie Ingardenie. W czerwcu minęła 50. rocznica śmierci tego wybitnego filozofa.
Roman Ingarden
Roman IngardenFoto: PAP/Irena Jarosińska

Posłuchaj
30:00 Dwójka Strefa literatury 10.07.2020.mp3 Witkacy i Ingarden – spór o istnienie (Strefa literatury/Dwójka)

roman ingarden 1200 PAP.jpg
"Ingarden in the Garden". Anna Chęćka: chciałam pokazać namysł Ingardena nad sztuką

"Spór o istnienie świata" to tytuł najważniejszego, niestety nieukończonego dzieła prof. Romana Ingardena - ucznia Husserla, u którego doktorat obronił w 1918 roku. Taki spór o istnienie świata realnego prowadził z Ingardenem w latach 30. XX wieku Stanisław Ignacy Witkiewicz.

O ich rozmowach istotnych, o tym, jak Witkacy walczył z Husserlem w Ingardenie, o historii ich przyjaźni, ale też o istotach problemów, które podejmowali, opowiadali w audycji redaktorzy i edytorzy kolejnych tomów dzieł zebranych Stanisława Ignacego Witkiewicza: prof. Janusz Degler, Tomasz Pawlak i Maciej Dombrowski.

Przypomnijmy, że rok 2020 jest uchwałą Sejmu obchodzony jako Rok Ingardenowski (50. rocznica śmierci). W lutym minęła zaś 135. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Janusz Degler, Tomasz Pawlak i Maciej Dombrowski

Data emisji: 10.07.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

W jaki sposób istnieje świat? Roman Ingarden i jego filozofia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 05:50
– Fenomenologia Ingardenowska jest obok filozofii analitycznej najbardziej wartościową częścią polskiej filozofii – mówił w Polskim Radiu prof. Arkadiusz Chrudzimski, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń