Jak Polak zabrał widzów Herbiemu Hancockowi

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 12:30
– Ludzie są zainteresowani czymś, czego nie znają – mówił pianista Artur Dutkiewicz, którego trio na koncertach w Australii bywało konkurencją dla światowych gwiazd jazzu.
Audio
  • Artur Dutkiewicz o australijskiej trasie koncertowej swojego trio (Poranek Dwójki)
Artur Dutkiewicz w Sydney
Artur Dutkiewicz w Sydney Foto: Tomasz Koprowski

Australia nie jest miejscem, gdzie polscy muzycy jazzowi występują często. Artur Dutkiewicz trafił tam pod koniec wielkiej wędrówki po świecie. Po solowych koncertach w Brazylii, Meksyku, Portugalii i na Litwie do pianisty dołączył jego zespół. – Wyruszyliśmy na trasę koncertową życia. Zagraliśmy na Bali i w Dżakarcie, aż wylądowaliśmy na antypodach w Nowej Zelandii – opowiadał.

Największy sukces trio odniosło jednak w Australii, gdzie dało pięć koncertów, w tym na prestiżowym Melbourne International Jazz Festival, obok największych jazzowych sław, którym zresztą uszczuplili nieco widownię.

Arturowi Dutkiewiczowi towarzyszyli kontrabasista Michał Barański oraz perkusista Grzegorz Grzyb, przedstawiany australijskiej publiczności jako "Gregory Mushroom". Na festiwalu w Melbourne był on bohaterem historii, w której na pierwszym planie znalazły się jego spodnie.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Artur Dutkiewicz (pianista jazzowy)

Data emisji: 26.06.2015

Godzina emisji: 8.35

Audycja została wyemitowana w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

Włodek Pawlik: nie ma ortodoksyjnych jazzmanów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 12:00
- Te dwie rzeczy się wykluczają, bo jazz to przestrzeń wolności. Z niego wyrasta wszystko: funk, R&B, soul... - argumentował pianista i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy polski jazz podbije Malezję i Filipiny?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 11:11
- Ta trasa to efekt jednej nocy spędzonej pół roku temu w Kuala Lumpur - mówił w Dwójce Maciej Fortuna, który wraz ze swoim zespołem w ramach trasy "Tribute to Bronisław Kaper" rusza do Azji.
rozwiń zwiń