Powstanie Warszawskie. "Był pierwszym poległym w naszej kompanii, przewidział to"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 13:07
- Staliśmy we trzech na Puławskiej przed domem, z którego pobraliśmy broń. Kazio Tesławski, zawsze pełen dobrego humoru, był zamyślony. Spytałem, o co chodzi. Nie patrząc na mnie odpowiedział, że lepiej dostać tutaj od razu w łeb niż zostać rannym, bo na żadną pomoc nie ma co liczyć. Pół godziny później już nie żył - wspominał Eugeniusz Tyrajski ps. "Sęk".
Audio
  • Eugeniusz Tyrajski wspomina swoją drogę do Szarych Szeregów i Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugeniusz Tyrajski wspomina 1 sierpnia 1944 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugeniusz Tyrajski o przebiegu walk na Sadybie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugeniusz Tyrajski o zesłaniu na roboty przymusowe do Niemiec (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugeniusz Tyrajski o wyzwoleniu z obozu jenieckiego w Niemczech i powrocie do Polski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Eugeniusz Tyrajski
Eugeniusz TyrajskiFoto: Jacek Konecki/PR

powstanie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Był 1 sierpnia 1944 roku, dzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Kazimierz Tesławski ps. "Racuch" jako pierwszy z oddziału Eugeniusza Tyrajskiego poległ w walce o wyzwolenie spod niemieckiej niewoli. - Stało się to w jakiś idiotyczny sposób. Wychylał się zza muru i jakiś zabłąkany pocisk, wręcz niemożliwe, żeby ktoś zdążył przycelować w niego, trafił go w oko. Od razu padł, nawet nie zdawał sobie sprawy, że zginął - opowiadał bohater Dwójkowych "Zapisków ze współczesności". 

Żołnierz Pułku Baszta i batalionu Karpaty, a obecnie wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich do dziś często wraca pamięcią do ostatnich chwil życia swojego kolegi. - Był przeuroczym i sympatycznym chłopakiem. Z partyzantki, z której wrócił na kilka dni przed Powstaniem Warszawskim, przywiózł mi przepiękną piosenkę "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę". Ile razy dziś ją słyszę, to właśnie jego pamiętam. Bardzo ciepłym wspomnieniem jest dla mnie również ta nasza ostatnia rozmowa przed wyjściem do akcji - podkreślał kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Eugeniusz Tyrajski wspominał również w audycji swoją drogę do Szarych Szeregów i Powstania Warszawskiego, przebieg walk w czasie tego zrywu, zesłanie na roboty przymusowe do Niemiec, wyzwolenie z obozu jenieckiego w Niemczech i powrót do Polski.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Eugeniusz Tyrajski ps. "Sęk" (wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski)

Data emisji: 30.07-3.08.2018

Godzina emisji: 12.45

pg/mko

Czytaj także

Zygmunt Kukieła "Zetka". Z zakładu fotograficznego na Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:00
- Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go na ul. Marszałkowskiej 125. Mieścił się tam zakład Henryka Poddębskiego, u którego Zygmunt Kukieła pracował - mówiła w Dwójce Joanna Jastrzębska-Woźniak z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty, tajemnice i mity Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:15
- Co do samej istoty wydarzenia, nie zmienimy jego oceny. Z całą pewnością jednak, pomijając nawet zawartość sowieckich archiwów, istnieją nieznane dotąd dokumenty, które mogą wiele aspektów powstania wyjaśnić – mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń