Wampiry pomagają nam walczyć ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 15:45
Są szybsze, silniejsze, mądrzejsze i przede wszystkim nieśmiertelne. O tysiącach wampirycznych analogii, głęboko tkwiących w każdym z nas, opowiadamy w Dwójce.
Audio

Pierwszym wampirem wcale nie był Wład Palownik. Inspiracja dla setek historii grozy jest bardziej bezpośrednia. Na serbskich ziemiach zagarniętych przez Austro-Węgry, mówiło się o dwóch atakujących wampirach. Jeden z nich miał podróżować przebrany za chłopa, drugi za hajduka. Wśród ludzi dochodziło do aktów przemocy, samosądów, morderstw. Rzecz zbadali austriaccy medycy, urzędnicy i Kościół. Raporty trafiły do Wiednia, zaczęła o sprawie pisać prasa. Pojawiają się sceptycy i pierwsi zagorzali wyznawcy teorii, że wampiry istnieją.

Postać krwiopijcy, która w powieści pojawiła się właśnie pod koniec oświecenia, może być traktowana jako próba tłumaczenia sobie zjawiska śmierci przez ludzi, którzy oddalili się od sposobu pojmowania umierania, jaki proponowała wiara.

- Mistrzem ceremonii nie jest już człowiek wiary, ale lekarz - opowiada prof. Zbigniew Mikołejko w "Sezonie na Dwójkę" - Od przedziwnych lekarzy, bardzo dwuznacznych, w powieściach wampirycznych się zaroiło. Mamy lekarza-moralnego potwora w "Pięknym dziewczęciu z Perth", który potrafi wywołać śmierć pozorną. Mamy Van Helsinga, mamy doktora Frankensteina i wreszcie mamy lekarzy podejrzewanych w sprawach Kuby Rozpruwacza. To pod wpływem działań tego przestępcy Bram Stoker napisał "Draculę".

W tej chwili wampiry znów dostosowują się do naszych potrzeb. Opowiadane o nich historie są konsekwencją naszych złudzeń, co do nieśmiertelności - twierdzą goście Dwójki.

- Wampir jest takim odkurzaczem, który wciąga najrozmaitsze tematy - mówi dr Marek Gumkowski. Potwory kryją się w marzeniach o wiecznej młodości, odporności na choroby, byciu bardziej atrakcyjnym i pożądanym, są takim "superbotoxem", jak to ujął dr Gumkowski.

W Dwójce przywoływaliśmy brata wampira, który zadomowił się w popkulturze w kultowym serialu "Buffy Postrach Wampirów", w wszechobecnym "Zmierzchu" i trochę bardziej ukrywa się w klasycznym "Jądrze ciemności" i kontrowersyjnej powieści "Łaskawe".

Marek Gumkowski poleca, by zwrócić uwagę na wydaną niedawno książkę Richarda Mathesona "Jestem legendą". Tam to wampiry - przeważająca większość społeczeństwa, panicznie boją się garstki zwykłych ludzi, którzy z dawnego świata jeszcze się ostali.

 

usc

Czytaj także

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piratach...

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Czarnobrody chadzał z zapalonym lontem pod kapeluszem, a największą armią piracką na świecie rządziła budząca grozę Chinka. Pirackie opowieści kryją wiele fascynujących (i przerażających!) osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy paznokcie rosną po śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 15:22
Prawda czy fikcja? W Czwórce sprawdzamy, czy rzeczywiście możliwe jest, by paznokcie rosły, nawet jeśli nie będziemy już żyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stephen King zdradza pierwszy fragment "Lśnienia 2"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:46
Mały jasnowidz z "Lśnienia" ma teraz 40 lat i upominają się o niego potwory. Zawalczy z wampirami, które niezauważenie mordują dzieci w całych Stanach Zjednoczonych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Slasher, czyli horror z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 16:56
Ten rodzaj horroru szczególnie popularny był w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, a obecnie przeżywa swój renesans. Co go charakteryzuje?
rozwiń zwiń