Arkadiusz Krupa. Na przekór babci, oboistą został

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 11:00
- Dlaczego gram na oboju? Moja babcia umiała grać na fortepianie i jej uwagi na temat mojej uczniowskiej gry bardzo mnie peszyły. W końcu więc wybrałem sobie instrument, na którym się babcia nie zna - powiedział w Dwójce Arkadiusz Krupa.
Arkadiusz Krupa
Arkadiusz KrupaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gościem audycji "Five o'clock" był solista, kameralista i znakomity muzyk orkiestrowy, związany przez wiele lat z NOSPR, a obecnie z Sinfonią Varsovią. - Gdy chodziłem do szkoły podstawowej, oprócz fortepianu obowiązkowy był także dodatkowy instrument. Uczęszczałem więc na lekcje fletu prostego, które prowadził znakomity oboista. I tak się to zaczęło – powiedział gość audycji.

Obój jest najlepiej chyba znanym z grupy instrumentów podwójnostroikowych. Czy to trudny instrument? - W Księdze Guinessa jest pozycja mówiąca o tym, że najtrudniejszymi instrumentami do opanowania dla muzyka są waltornia i obój. To oboista podaje dźwięk, do którego stroi się cała orkiestra. Po trzecie nie na fortepianie, lecz na oboju jest trudniej zagrać melodię "Wlazł kotek na płotek"? Wiele, jak widać, przemawia za obojem - mówił rozbawiony Arkadiusz Krupa.

Wirtuoz tego instrumentu, poza urozmaiconą działalnością artystyczną, jest też pedagogiem. Z sukcesami prowadzi klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpił ze swoimi studentami i uczniami. Czy wszystkie koncerty miał tak udane?

- W zeszłym roku na festiwalu we Francji dopadł mnie koszmar. Orkiestra już wychodzi na estradę, a okazuje się, że mój obój nie gra wszystkich oktaw. Okazało się, że jedna ze śrubek regulujących klapy się poluzowała. Na szczęście, jak każdy oboista, miałem przy sobie śrubokręt, szybko znalazłem winowajczynię, dokręciłem i wszystko dobrze się skończyło – powiedział muzyk z ulgą.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 17.00

mko

Czytaj także

Dawna Hiszpania z zespołem Jacaras

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:10
W "Five o'clock" spotkaliśmy się z prof. Piotrem Zaleskim, który od wielu lat prowadzi klasę gitary klasycznej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Bartosz Bryła. Poznańska szkoła smyczka

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:00
W audycji "Five o'clock" spotkaliśmy się z laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z roku 1981.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Weber. Legendarny krytyk o duszy poety

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:30
- Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale Jan Weber takim właśnie był. I był unikatem wśród krytyków muzycznych. To krytyk poeta. W jego relacji z muzyką było wzruszenie, było piękno – powiedział w Dwójce prof. Jerzy Marchwiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygenci wybrali najlepsze "Morze" Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 11:00
Przed X Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który rozpocznie 17 listopada w Katowicach do Płytowego Trybunału Dwójki zaprosiliśmy wybitnych mistrzów batuty.
rozwiń zwiń