Astronom w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 19:55
W niedzielnej audycji "Ćwiczenia z myślenia" porozmawiamy z prof. Jarosławem Włodarczykiem, historykiem astronomii, autorem książek "Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej" i "Księżyc w nauce i kulturze zachodu".
Obraz Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem z 1871 roku
Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" z 1871 rokuFoto: Wikimedia/CC

Czym była Gwiazda Betlejemska, bodaj najtrwalszy element świąt Bożego Narodzenia? W teologii chrześcijańskiej uważa się ją za znak nadprzyrodzony. W "Tajemnicy Gwiazdy Betlejemskiej" Jarosław Włodarczyk opowiada, jak ustalić datę pojawienia się Gwiazdy, i wyjaśnia, dlaczego można zakładać, że Jezus urodził się kilka lat wcześniej.

Natomiast "Księżyc w nauce i kulturze Zachodu" to bogato ilustrowana, wielowątkowa opowieść o tym, jak człowiek oswajał i poznawał najbliższe Ziemi ciało niebieskie. Książka dokumentuje fascynującą obecność Księżyca w myśli ludzkiej od czasów tajemniczych społeczeństw megalitycznych po początki ery kosmicznej.

Na audycję zaprasza Dorota Gacek.

29 grudnia (niedziela), godz. 15.00

Czytaj także

Ludzie tak śpiewali kolędy, że się mury trzęsły...

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 23:00
Światowej sławy śpiewaczka Teresa Żylis-Gara wspominała w Dwójce Boże Narodzenie na przedwojennej Wileńszczyźnie oraz kolejne etapy swej międzynarodowej kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Bożego Narodzenia - mały punkt na mapie świata

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 00:02
- Na tej wyspie jest dużo śniegu, jest zimno i jest tam bardzo dużo choinek - tak Wyspę Bożego Narodzenia wyobrażają sobie dzieci. Posłuchaj, jak naprawdę wygląda miejsce, które odkrył Brytyjczyk, kpt. William Mynos.
rozwiń zwiń