Architektoniczne przesłanie Adolfa Loosa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 19:35
Kultowy zbiór esejów austriackiego architekta zebranych pod tytułem "Ornament i zbrodnia" ukazuje się wreszcie po polsku. To dobra okazja, aby o nim porozmawiać w programie "Wybieram Dwójkę".
Adolf Loos
Adolf LoosFoto: Wikipedia/Otto Mayer/domena publiczna

"Ornament i zbrodnia" – opublikowany sto lat temu esej austriackiego architekta Adolfa Loosa – był krytyką ówczesnej estetyki, w szczególności nurtu Art Nouveau, i stał się fundamentalnym tekstem modernizmu.
Pierwsza polska publikacja wyboru esejów architekta i publicysty wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę. Oryginalne, prowokacyjne eseje żarliwego krytyka eklektycznej stylistyki przełomu wieków, choć często dotyczą wydarzeń sprzed około stu lat, brzmią dziś bardzo aktualnie: wezwanie do kierowania się rzeczywistymi potrzebami, a nie powierzchownymi aspiracjami, eksponowania natury materiałów i technologii, ekonomicznego i celowego podejścia do architektury.
Przygotowywana edycja obejmuje 27 najciekawszych tekstów dotyczących nie tylko wąsko pojmowanej architektury, lecz także projektowania wnętrz i przedmiotów codziennego użytku, stylu życia oraz etyki i odpowiedzialności projektantów wobec swoich odbiorców.
Książka ukazuje się w serii wydawniczej "Fundamenty", w której Fundacja Centrum Architektury będzie publikować najważniejsze teksty dotyczące architektury, nietłumaczone dotychczas na język polski.
Na rozmowę o książce "Ornament i zbrodnia" zaprasza Adam Suprynowicz.

28 stycznia (wtorek), godz. 16.00 - 18.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: architektura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adolf Szyszko-Bohusz - projektant przedwojenej Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:15
– Jest jedną z najważniejszych postaci architektury polskiej XX wieku. Zbudował dużą część naszej tożsamości, zbiorowego postrzegania samych siebie – mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Michał Wiśniewski kurator wystawy "Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat temu mieliśmy pomysł na Warszawę...

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 10:00
- W latach 30. narastała świadomość, że miasto nie kończy się na własnych granicach i że przyszłą aglomerację trzeba planować daleko poza nimi - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek, redaktor nowego wydania "Warszawy funkcjonalnej" Szymona Syrkusa i Jana Chmielewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotunda – salon na życzenie warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:30
- W konsultacjach społecznych przed konkursem wzięło udział ok. 10 tysięcy osób, dlatego dobrze poznaliśmy oczekiwania społeczne - mówili w Dwójce architekci Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta, autorzy zwycięskiego projektu modernizacji budynku warszawskiej Rotundy.
rozwiń zwiń