"Jak być kochaną" po rekonstrukcji cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 14:00
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy na temat premiery słynnego filmu Wojciecha Jerzego Hasa po rekonstrukcji cyfrowej. To trzeci - po "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Sanatorium pod Klepsydrą" - film reżysera zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP i kolejna - po "Bez znieczulenia" i "Dreszczach" - tegoroczna premiera.
Barbara Krafftówna
Barbara Krafftówna Foto: Agata Materowicz/Wikimedia/CC

Sam autor powiedział o filmie: "»Jak być kochaną« nie jest filmem o okupacji, jest to jednak film przeciw wojnie, bo chce podkreślić jej zbrodniczość wobec losu ludzkiego". W "Poranku Dwójki" po 8.35 o zrekonstruowanym cyfrowo dziele opowie Jadwiga Has.

Po 7.35 porozmawiamy na temat "antywystawy" Wacława Ropieckiego pt. "Nie patrz na to, co widzialne" w Muzeum Narodowym w Warszawie. "Antywystawa" jest rezultatem przemyśleń teoretycznych Wacława Ropieckiego nad sztuką. Pokazuje on możliwość nowej roli, jaką może odegrać artysta, i szuka odniesień daleko wykraczających poza problematykę społeczną i polityczną.

W "Poranku Dwójki" nie zabraknie "Płyty tygodnia" - tym razem jest to "Jazz at the Philharmonic", czyli zapis koncertu, który odbył się w styczniu ubiegłego roku w Miami na Florydzie z udziałem artystów klasycznych i jazzmanów. Wśród wykonawców: Bobby McFerrin, Chick Corea, Dave Grusin i Terence Blanchard. Składający się z części audio i video podwójny album został opublikowany przez Sony Music.
Zaprezentujemy też oczywiście kolejną pozycję z cyklu "25 książek na 25-lecie". Ponadto: "Archiwalnia", przegląd prasy oraz "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu słuchamy propozycji Agaty Sapiehy).
Na audycję zaprasza Marcin Pesta.

25 marca (wtorek), godz. 6.00-9.00

mc/jp

Czytaj także

Jerzy Skarżyński - wytłumaczyć postać kostiumem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 18:00
- W kształcie plastycznym chciałem wymyślić dla bohaterów wiarygodne zaplecze oraz miejsce antropologiczne, geograficzne i obyczajowe - wspominał Jerzy Skarżyński pracę na planie "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiąc i jedna noc to za mało. Legenda "Rękopisu znalezionego w Saragossie"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 13:00
Według jednego z literackich podań Jan Potocki zaczął tworzyć swoją słynną powieść szkatułkową, by zapewnić rozrywkę chorej żonie. Anna Wasilewska w Dwójce powiedziała jednak, że jedyne pewne informacje o genezie "Rękopisu..." znajdziemy w jego... rękopisie.
rozwiń zwiń