X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miasta, którym zabrano pamięć

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 17:00
W serii Monografie Fundacji Nauki Polskiej ukazała się książka dr Anny Wylegały "Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich ziem odzyskanych". Autorka publikacji będzie gościem "Skarbca Nauki Polskiej".
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Adamantios/Wikimedia, lic. CC-BY-S

Książka stanowi porównawcze case study pamięci społecznej w miejscach, które na skutek wojennych i tużpowojennych czystek etnicznych, masowych przesiedleń i migracji doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
Żółkiew – do 1939 roku wieloetniczne (zamieszkane przez Żydów, Polaków i Ukraińców) miasteczko w województwie lwowskim, należące do II Rzeczpospolitej – po wojnie weszła w skład Ukraińskiej SRR. Krzyż, przed wojną niemiecki Kreuz (Ostbahn), znalazł się po 1945 roku w granicach polskich "ziem odzyskanych”.
Oba miasta nie tylko straciły większość swoich mieszkańców i znaczną część tkanki miejskiej, zostały również pozbawione dotychczasowej tożsamości i historii. To samo spotkało ludzi, którzy do Krzyża i Żółkwi przyjechali: niezależnie od tego, czy byli migrantami przymusowymi, czy dobrowolnymi, musieli rozpocząć nowe życie i przystosować się do zupełnie nowych warunków. Musieli też – fizycznie i symbolicznie – zająć miejsce tych, których we wspomnianych miejscowościach już nie było.
Na podstawie analizy ponad stu pięćdziesięciu wywiadów biograficznych autorka odtwarza proces kształtowania się nowej, powojennej rzeczywistości społecznej w obu miastach, ograniczony przez represywny system polityczny, wewnętrzne konflikty i indywidualne ludzkie dramaty.      
Dr Anna Wylegała jest socjologiem, absolwentką Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na UW, tłumaczką literatury ukraińskiej. O swojej książce i badaniach z nią związanych opowie w rozmowie z Katarzyną Kobylecką.
30 maja (piątek), godz. 15.00-15.30
jp/mc

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-05-30 16:56 Zgłoś
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Co to są te... "case study"?? Po jakiemu to?
Ej, radiowcy! Nie chcielibyście mnie zatrudnić w tym waszym przedsiębiorstwie? Szybko pozamiatałbym śmieci z Dwójki, z Trujki (bo truje), Jedynki, Czwórki i innych! Wynagrodzenie nie jest ważne, ja mam zarobki gdzieś indziej, tu chodzi o polski język - naszą najdroższą sprawę!
No to jak? Popchniecie tę wiadomość do naczelnego?
szeleszczyciel2014-05-30 16:26 Zgłoś
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Co to są te... "case study"?? Po jakiemu to?
Ej, radiowcy! Nie chcielibyście mnie zatrudnić w tym waszym przedsiębiorstwie? Szybko pozamiatałbym śmieci z Dwójki, z Trujki (bo truje), Jedynki, Czwórki i innych! Wynagrodzenie nie jest ważne, ja mam zarobki gdzieś indziej, tu chodzi o polski język - naszą najdroższą sprawę!
szeleszczyciel2014-05-30 11:41 Zgłoś
Co to są te... "case study"?? Po jakiemu to?

Czytaj także

Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsduski wobec Ukrainy, czyli życzeniowe myślenie konspiratora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 18:49
- Spojrzenie endecji na siłę ukraińskiego ruchu narodowego w latach 1919-1920 było bardziej realistyczne niż podejście Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce prof. Jan Pisuliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 14:00
Pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej ukazuje się praca "Rody uczone" Magdaleny Bajer, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia. W książce znajdziemy prawie 70 biografii rodzin, które od pokoleń zajmują się pracą badawczą.
rozwiń zwiń