Polskie Radio
Section05
Roman Dmowski

Międzynarodowy Dzień Psa. Pupile Ojców Niepodległości. Dorek, Moryc, Bystrek i... Pies

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiadomo nie od dziś. Słabość do tych czworonogów przejawiali również mężowie stanu. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa. Z tej okazji przypominamy pupili Ojców Niepodległości. Zwierzęta te były ich wiernymi towarzyszami, obrońcami, a nawet... natchnieniem literackim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pies PSY Józef Piłsudski Roman Dmowski Ignacy Jan Paderewski Wojciech Korfanty Wincenty Witos Ignacy Daszyński wakacje 2021

Komitet Narodowy Polski - gabinet nieistniejącego państwa

Organ, który narodził się, by przejąć kierownictwo nad powstającą na Zachodzie polską armią, stał się wkrótce swoistym rządem nieistniejącego jeszcze państwa polskiego, który cieszył się wsparciem państw Ententy. To jego przedstawiciele kładli podpis pod postanowieniami traktatu wersalskiego. Dziś 106. rocznica powstania Komitetu Narodowego Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa niepodległość Roman Dmowski Józef Haller

TYLKO U NAS Prof. Krzysztof Kawalec: Dmowski był autorem pomysłu na II RP

- Jeżeli jest coś takiego, jak prawa autorskie do pomysłu, to Dmowski był autorem II RP, ponieważ co najmniej półtora roku zanim ona zaczęła się formować, na papierze zawarł jej kształt: zarówno terytorialny, jak i ustrojowy oraz odnośnie polityki zagranicznej - podkreślał historyk prof. Krzysztof Kawalec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Roman Dmowski Narodowa Demokracja odzyskanie niepodległości

Socjaliści i narodowcy. Dwie odpowiedzi Polaków na carską dominację w Królestwie Polskim

Kiedy w 1879 roku powstała "Narodna Wola", rosyjska organizacja rewolucyjna dążąca do obalenia caratu, Józef Piłsudski miał 12 lat. Dwa lata później, 13 marca 1881 roku, w wyniku zamachu narodników zginął od bomby rzuconej przez Polaka Ignacego Hryniewieckiego car Aleksander II. W 1885 roku przyszły marszałek podjął studia medyczne na Uniwersytecie w Charkowie i znalazł się w orbicie wpływów "Narodnej Woli".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Józef Piłsudski Roman Dmowski

Jaki wpływ na działania Narodowej Demokracji miała myśl romantyczna?

Czy ideały romantyczne były ideą założycielską, kontynuowaną w dalszym działaniu środowiska narodowodemokratycznego począwszy od Ligi Polskiej z lat 80 XIX stulecia? Dwudziestowieczny emigrant Wojciech Wasiutyński uważał, że "Jeżeli Dmowski podpisał Traktat Wersalski, przywracający Polsce niepodległość, to dlatego, że był tym, który umiał znaleźć drogę dla narodu poza ugodą i poza powstaniem".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn Roman Dmowski romantyzm liga polska Adam Mickiewicz

Niepodległość dla Polski. Prof. Sikorski: nie byłoby jej, gdyby nie Piłsudski i Dmowski

- Gdyby nie Piłsudski i jego działania, pewnie byśmy Polski nie odzyskali. Bo za Piłsudskim stały rzesze Polaków, a także partie polityczne. Ale z drugiej strony nie byłoby też niepodległości bez Romana Dmowskiego, bez jego myśli politycznej, bez jego programu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Sikorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Roman Dmowski

Fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę

W tym wydaniu audycji mówiliśmy o deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sytuacja była bardzo trudna, nie było szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił, co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego – mówił na antenie Trójki historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Święto Niepodległości historia Polski Tomasz Gajownik Józef Piłsudski Roman Dmowski

Paderewski i Dmowski. Ambasadorzy sprawy polskiej w Paryżu

Traktat wersalski, który zakończył I wojnę światową, był efektem działań i negocjacji podejmowanych m.in. przez polską delegację w Paryżu. - Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i delegaci Józefa Piłsudskiego pokazali, co oznacza obrona polskich interesów i dopominanie się o polskie racje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Jaką rolę odegrali w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ustaleniu jej granic?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn Roman Dmowski Paryż Ignacy Jan Paderewski

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj