Muzeum, które zwróciło Warszawie duszę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 09:00
W czwartek mija 10. rocznica otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania "Kwadransa bez muzyki", w którym przyjrzymy się książkom dokumentującym powstanie tej instytucji.
B-24 Liberator w hali B Muzeum Powstania Warszawskiego
B-24 Liberator w hali B Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Julia Sielicka-Jastrzębska/Wikipedia/CC

Jan Ołdakowski i Paweł Kowal - twórcy kultowej Galerii OFF -  postanowili powołać do życia muzeum o Powstaniu Warszawskim. Od ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego dostali kredyt zaufania... i rok na stworzenie instytucji od zera. Efekty okazały się imponujące, choć jeszcze na kilkanaście godzin przed otwarciem prezydentowi Warszawy wydawało się, że 31 lipca 2004 roku będzie datą jego wizerunkowej katastrofy.
Niezwykłą historię powstawania muzeum narracyjnego, które w nowoczesny sposób opowiada o wydarzeniach lata 1944, ale również o jego przyczynach i kulisach, prezentują publikacje: "Jedyne takie muzeum" autorstwa Piotra Legutki, "Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę" Macieja Mazura oraz "Operacja Muzeum" Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak.
W "Kwadransie bez muzyki" spotkamy się z autorami książek, aby porozmawiać o niezwykłej inicjatywie łączącej ludzi różnych środowisk, o instytucji, której tak bardzo brakowało Powstańcom i mieszkańcom Warszawy. Zaprasza Paweł Siwek.

31 lipca (czwartek), godz. 22.45

mm/jp

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego to placówka dla młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 10:26
Zbliża się 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowe imprezy odbywają się już od kilku tygodni. Wiele z nich jest organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica Powstania Warszawskiego. Ołdakowski: powstania nie da się zinterpretować w jeden jedyny sposób

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 11:33
W czasie powstania po jednej stronie stali okupanci, po drugiej - ludzie, którzy pragnęli wolności. Młodzież szuka w tej opowieści inspiracji, ponieważ tęskni za światem, który był czarno-biały - mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń