"Sztuka i Naród" – z historii wojennego pisma

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 08:20
W poniedziałkowym "Wybieram Dwójkę" opowiemy m.in. o najnowszej wystawie Muzeum Literatury w Warszawie, która przypomina redaktorów wydawanego w latach 1942-1944 konspiracyjnego pisma "Sztuka i Naród".
Fragm. plakatu wystawy Sztuka i Naród. Muzeum Literatury w Warszawie, 30 lipca-30 grudnia 2014 r.
Fragm. plakatu wystawy "Sztuka i Naród". Muzeum Literatury w Warszawie, 30 lipca-30 grudnia 2014 r.Foto: mat. promocyjne

Redagowali "Sztukę i Naród" wybitni twórcy, którzy w tragicznie krótkim czasie wojennej młodości zdołali osiągnąć niezwykłą dojrzałość intelektualną, moralną i artystyczną: Bronisław Onufry Kopczyński, Wacław Bojarski, Andrzej Trzebiński oraz Tadeusz Gajcy. Na wystawie prezentowane są dokumenty Tadeusza Gajcego, archiwa Zdzisława Stroińskiego i Wojciecha Mencla.

W "Wybieram Dwójkę" również relacja z 69. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz podsumowanie zakończonego we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Audycję prowadzi Katarzyna Nowak.

4 sierpnia (poniedziałek), godz. 16.00-18.00

jp, ac

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń