REKLAMA

Zremasterowana Maria Callas do zdobycia w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 16:00
Jak to jest słyszeć Callas na żywo? To marzenie nigdy wcześniej nie było tak bliskie realizacji. Dzięki "Callas Remastered: The Complete Studio Recordings" możemy poznać Marię Callas taką, jakiej jeszcze nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.
Callas Remastered: The Complete Studio Recordings
Callas Remastered: The Complete Studio RecordingsFoto: materiały promocyjne

Zadanie zremasterowania nagrań Marii Calllas otrzymał laureat Grammy, słynny producent Andrew Cornall. Dokonał tego w londyńskich Abbey Road Studios. 69-płytowy box obejmuje nagrania poczynione przez artystkę dla EMI/Columbia oraz włoskiej formy Cetra między 1949 a 1969 rokiem. Każde nagranie zostało pieczołowicie zremasterowane w technologii 24-bit/96kHz z oryginalnych taśm, przy wykorzystaniu specjalnych głośników Bowers & Wilkins 802 Diamond
Efekty okazały się powalające! Robert Gooch, inżynier dźwięku, który osobiście współpracował z Callas przy wielu jej nagraniach, słysząc część zremasterowanych utworów, powiedział: "Jestem oczarowany, absolutnie oczarowany. Gdy słuchałem tego, włosy stawały mi dęba. To jest jak objawienie. Przy »Casta Diva« miałem łzy w oczach. Jestem pod ogromnym wrażeniem". Dodał także, że nigdy dotąd nagrania Callas nie były tak bliskie temu, co słyszał w oryginale...
W prezentowanych nagraniach obok Callas występują między innymi: dyrygenci – Tullio Serafin (ważny mentor dla artystki), Victor de Sabata, Herbert von Karajan i Georges Prêtre, śpiewacy i śpiewaczki – Tito Gobbi, Giuseppe di Stefano, Franco Corelli, Richard Tucker, Nicolai Gedda, Elisabeth Schwarzkopf, Ebe Stignani, Fedora Barbieri, Fiorenza Cossotto, Christa Ludwig, Rolando Panerai i Piero Cappuccilli.

Te niezwykłe boksy płytowe zdobyć można, słuchając audycji "Wybieram Dwójkę" od poniedziałku do czwartku (13-16 oraz 20-23 października). Płyty otrzymują dwie pierwsze osoby, które zadzwonią z prawidłową odpowiedzią na zadane przez prowadzącą, a dotyczące Marii Callas pytanie.

Choć od śmierci Marii Callas (w wieku zaledwie 53 lat we wrześniu 1977 roku) upłynęło już tak wiele czasu, artystka nie przestaje być ikoną kultury – jako najwspanialsza śpiewaczka o wyjątkowym talencie dramatycznym, celebrytka, kobieta obdarzona szczególnym stylem i elegancją, Amerykanka o greckich korzeniach, wielka diwa, która w XX wieku odkryła operę na nowo i która nigdy nie straciła swego miejsca w panteonie największych światowych gwiazd. Fenomen Marii Callas kryje w sobie jednak również niejedną tajemnicę. Współczesnych słuchaczy fascynuje siła jej oddziaływania.

materiały promocyjne/mm

Zadanie zremasterowania nagrań Marii Calllas otrzymał laureat Grammy, słynny producent Andrew Cornall. Dokonał tego w londyńskich Abbey Road Studios. 69-płytowy box obejmuje nagrania poczynione przez artystkę dla EMI/Columbia oraz włoskiej formy Cetra między 1949 a 1969 rokiem. Każde nagranie zostało pieczołowicie zremasterowane w technologii 24-bit/96kHz z oryginalnych taśm, przy wykorzystaniu specjalnych głośników Bowers & Wilkins 802 Diamond

Efekty okazały się powalające! Robert Gooch, inżynier dźwięku, który osobiście współpracował z Callas przy wielu jej nagraniach, słysząc część zremasterowanych utworów, powiedział: "Jestem oczarowany, absolutnie oczarowany. Gdy słuchałem tego, włosy stawały mi dęba. To jest jak objawienie. Przy »Casta Diva« miałem łzy w oczach. Jestem pod ogromnym wrażeniem". Dodał także, że nigdy dotąd nagrania Callas nie były tak bliskie temu, co słyszał w oryginale...

W prezentowanych nagraniach obok Callas występują między innymi: dyrygenci – Tullio Serafin (ważny mentor dla artystki), Victor de Sabata, Herbert von Karajan i Georges Prêtre, śpiewacy i śpiewaczki – Tito Gobbi, Giuseppe di Stefano, Franco Corelli, Richard Tucker, Nicolai Gedda, Elisabeth Schwarzkopf, Ebe Stignani, Fedora Barbieri, Fiorenza Cossotto, Christa Ludwig, Rolando Panerai i Piero Cappuccilli.

***

Choć od śmierci Marii Callas (w wieku zaledwie 53 lat we wrześniu 1977 roku) upłynęło już tak wiele czasu, artystka nie przestaje być ikoną kultury – jako najwspanialsza śpiewaczka o wyjątkowym talencie dramatycznym, celebrytka, kobieta obdarzona szczególnym stylem i elegancją, Amerykanka o greckich korzeniach, wielka diwa, która w XX wieku odkryła operę na nowo i która nigdy nie straciła swego miejsca w panteonie największych światowych gwiazd. Fenomen Marii Callas kryje w sobie jednak również niejedną tajemnicę. Współczesnych słuchaczy fascynuje siła jej oddziaływania.

Czytaj także

Primadonna o bogatym wnętrzu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 13:37
- Jej głos nie był piękny - mówi o Marii Callas prof. Ewa Łętowska. - Była śpiewaczką wyrazistą. To nie był głos piękny, to był głos dobry do tego, co ona robiła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiewaczka, której gwiazda nie gaśnie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 12:45
16 września minęła 35. rocznica śmierci wielkiej śpiewaczki operowej Marii Callas. Zmarła w wieku 54 lat. Do dziś ma rzesze miłośników, a dla współczesnych śpiewaczek jest niedościgłym wzorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Callas - primadonna stulecia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 07:00
Obdarzona sopranem dramatycznym, grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli Boska, primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń