Pamiętajmy o Legionistach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 09:00
O akcji "Zapal Znicz Legioniście" oraz o innych przedsięwzięciach upamiętniających bohaterów Legionów porozmawiamy w poniedziałkowy wieczór.
Piłsudski w Otwocku w sierpniu 1915 roku (z prawej siedzi m.in. jego ówczesny adiutant, Bolesław Wieniawa-Długoszowski)
Piłsudski w Otwocku w sierpniu 1915 roku (z prawej siedzi m.in. jego ówczesny adiutant, Bolesław Wieniawa-Długoszowski)Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

1 listopada - dzięki udostępnionej przez Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku - aplikacji można było wybrać nazwisko legionisty by zapalić dla niego wirtualny Znicz Pamięci. Nazwiska zebrane zostały w Internetowym Wykazie Legionistów Polskich. 11 listopada porozmawiamy z twórcami tej listy.

Przedstawimy też relację z Milusina, gdzie tego dnia odbędzie się gra terenowa oraz uroczyste śpiewane przy ognisku pieśni legionowych, a Ewa Prządka przypomni archiwalne wspomnienia legionistów Edmunda Mieczysława Jastrzębca i Władysława Ochońskiego. Naszym gościem będzie historyk profesor Grzegorz Nowik.

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy we wtorek (11.11) w godz. 18.00-19.00. Program poprowadzi Bartosz Panek.

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wolność po 123 latach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:05
– 10 i 11 listopada powiały nad Warszawą sztandary polskie. Kto owych dni nie przeżył w stolicy, ten nie wie, co oznacza radosny szał zwycięstwa i wolności upojonego narodu – wspominał Kajetan Morawski, uczestnik wydarzeń z 1918 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat temu I Kompania Kadrowa wyruszyła z Oleandrów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:17
"Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Stała się zalążkiem Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
rozwiń zwiń