X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatr i polityka - przyjaciele czy wrogowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 20:00
Dlaczego współczesne elity intelektualne i artystyczne poszły na kompromis i przestały być opozycją wobec władzy?
Azerbejdżańscy aktorzy Marziya Davudova i Abbas Mirza Sharifzade grający główne role w Makbecie Szekspira
Azerbejdżańscy aktorzy Marziya Davudova i Abbas Mirza Sharifzade grający główne role w "Makbecie" SzekspiraFoto: Wikimedia/cc

Zygmunt Hübner w latach 80. napisał w książce "Teatr i polityka", że twórcy kultury i intelektualiści powinni zawsze znaleźć taką pozycję w społeczeństwie, by być w opozycji wobec władzy. I dodał, że ta postawa jest niezbędna niezależnie od systemu politycznego.
Gościem najbliższej audycji Macieja Nowaka z cyklu "250 lat teatru publicznego w Polsce" będzie filozof kultury, socjolog prof. Andrzej Leder, autor książki "Prześniona rewolucja", którego zapytamy o to, dlaczego współczesne elity intelektualne i artystyczne - wbrew temu, co postulował Hübner - poszły na pewien kompromis z systemem politycznym i przestały być opozycją wobec władzy.

Przeciwko czemu w takim razie powinien występować współczesny teatr publiczny? Czy demokratyczna większość - jako polityczny hegemon - pozwoli rozwijać się instytucjom kultury, a może coraz mocniej zaciśnie ekonomiczną smycz, by podporządkować sobie publiczny teatr? Czy konflikt pomiędzy społeczeństwem a kulturą jest naturalnym sposobem istnienia?

***
Na audycję "250 lat teatru publicznego w Polsce" zapraszamy w piątek (2.01) w godzinach 15.00-15.30. Program poprowadzi Maciej Nowak.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: polityka TEATR Zygmunt Huebner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mamy kryzys wiary w teatr. Czas na rewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:30
W 1985 roku pisarka teatralna, eseistka, myślicielka i reżyserka Małgorzata Dziewulska wydała głośną książkę "Teatr zdradzonego przymierza". - Dziś to przymierze może być skrajne różnie rozumiane przez ludzi związanych z teatrem polskim - mówiła autorka. - Niemniej jednak jest hasłem nośnym, choć trudnym do zdefiniowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr w "imperium medialnym" króla Stasia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 08:00
W piątkowe popołudnie zastanawialiśmy się, dlaczego Stanisław August Poniatowski postanowił stworzyć zespół aktorów narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polski teatr powie jeszcze coś ważnego?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:30
– Bardzo często teatr publiczny przestaje realizować misję, a czasem tylko udaje, że porusza ważne kwestie społeczne – mówił recenzent teatralny Witold Mrozek.
rozwiń zwiń