Poeta i malarz. Rainer Maria Rilke o Cézannie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 17:03
Zapraszamy na audycję o książce "Cézanne" zawierającej listy austriackiego poety nt. twórczości słynnego francuskiego malarza.
Autoportret Paula Czannea, ok. 1875
Autoportret Paula Cézanne’a, ok. 1875Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Listy te, wysyłane do żony Rilkego - Clary, zostały napisane pod wpływem silnego wrażenia, jakie wywarły na poecie obrazy Paula Cézanne’a. Oprócz korespondencji w książce znaleźć możemy wypowiedzi malarza zanotowane przez jego przyjaciela, a także teksty Józefa Czapskiego, Martina Heideggera i Hugo von Hofmannstahla poświęcone francuskiemu artyście i ogólniej: malarstwu.

W audycji udział wezmą: Andrzej Serafin - filozof, tłumacz, autor posłowia do książki "Cézanne", oraz poeta Adam Zagajewski. Fragmenty listów Rainera Marii Rilkego przeczyta Andrzej Mastalerz.

***

Na audycję w niedzielę (20.03) w godz. 15.30-16.00 zaprasza Dorota Gacek.

jp/pg

Czytaj także

Komu się śni taka dżungla? Świat Henriego Rousseau

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 11:00
- Nikt poza nim nie wymyślił takiego raju tropikalnego – mówiła w Dwójce o autorze fantazyjnego obrazu "Sen" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica odbicia "Czytającej list" Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 12:39
- Dziewczyna jest zwrócona do widza profilem, czyta kartkę. Tymczasem w szybie okiennej odbija się en face. Czyżby mistrz się pomylił - pytała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Rembrandt uczył się na aukcjach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:00
- Nie do końca wiemy, jakie obrazy dawni mistrzowie widzieli, jakimi drogami szły ich inspiracje. Ale tu jest inaczej - mówiła dr Grażyna Bastek o źródłach, na których wzorował się Rembrandt, malując swój słynny autoportret "z łokciem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salvador Dali i arcydzieło z kontemplacji czasu i sera

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 12:00
- Jeśli wierzyć samemu malarzowi, "Trwałość pamięci" nie powstałaby bez kolacji złożonej z wyjątkowo ostrego i miękkiego sera Camembert - opowiadała o arcydziele Salvadora Dali dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń