Polskie Radio
Section05
Salvador Dali

Luis Buñuel. "Najlepszy w historii kina człowiek do opowiadania własnych snów"

Należał do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych osobowości światowej kinematografii. W swoich filmach chętnie przekraczał granice moralnego tabu, ukazywał okrucieństwo i brzydotę. Jego dzieła wywoływały więc liczne skandale, a "Viridiana" została nawet potępiona przez Watykan. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Hiszpania Meksyk FILM reżyser kino Salvador Dali SZTUKA surrealizm

Dali, Picasso, Warhol, Banksy i inni. Sztuka XX i XXI w. na wystawie w Rzeszowie

"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii BWA w Rzeszowie. - Jest to swoista podróż po historii sztuki, tej najnowszej, czyli XX i XXI wieku. Zaczynamy od samego początku ubiegłego wieku, gdzie możemy oglądać Chagalla, Miró czy Légera, potem przechodzimy przez okres międzywojnia i surrealizmu, aż dochodzimy do sztuki doskonale nam już znanej, pop artu i street artu - mówił w Dwójce Piotr Rędziniak, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna wystawa Rzeszów Paweł Siwek Banksy Andy Warhol Salvador Dali Pablo Picasso KULTURA Dwójka galeria Fundacja Książąt Czartoryskich

Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich

Pablo Picasso, Andy Warhol i Salvador Dali to wyjątkowi artyści sztuki współczesnej, których dzieła można podziwiać w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Na wystawie znajdziemy również dzieła innych twórców tego okresu, w tym Banksy'ego. Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów rodziny Lubomirskich, ekspozycja jest z kolei elementem obchodów rocznicy lokacji Rzeszowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rzeszów Tomasz Miara Salvador Dali Pablo Picasso Andy Warhol sztuka współczesna wystawa KULTURA

"Dali kontra Warhol". Opowieść o niezwykłych artystach

Dwaj kontrowersyjni artyści: Salvador Dali i Andy Warhol już za życia stali się legendami. Ich dzieła przeszły do historii, wnosząc nową jakość do świata sztuki. Na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odwiedzający zobaczyć mogą 120 prac obu twórców. O szczegółach w audycji Rozmowa Kulturalna mówił Stach Szabłowski, ambasador wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andy Warhol Salvador Dali wystawa Warszawa Stach Szabłowski

"Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka"

Jajko to nie tylko symbol życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu Salvador Dalí. - Jajko w całości jest kruche lecz stabilne. Po rozbiciu otrzymujemy organiczną masę, z którą Dalí chętnie prowadził grę - tłumaczy w Czwórce historyk sztuki Konrad Schiller.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka malarstwo hobby Salvador Dali KULTURA SZTUKA jajko surrealizm