Gertruda Stein przyjmuje artystów w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 23:00
W "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy m.in. o łódzkiej rekonstrukcji paryskiego salonu słynnej francuskiej pisarki i poetki.
Gertruda Stein w swoim paryskim salonie, 1930
Gertruda Stein w swoim paryskim salonie, 1930 Foto: Wide World Photos/Wikimedia Commons

Paryski salon Gertrudy Stein działał od 1904 do 1934 roku. Było to jedno z pierwszych miejsc spotkań młodych, zdobywających uznanie artystów, takich jak Henri Matisse czy Pablo Picasso. Rekonstrukcję tego miejsca można oglądać na wystawie "Salon de Fleurus", która została otwarta w Muzeum Sztuki w Łodzi. Naszym gościem będzie Łukasz Zaremba - kurator ekspozycji.

W audycji zrecenzujemy także operę "Salome" Ryszarda Straussa w reżyserii Mariusza Trelińskiego, której premiera odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Odwiedzimy ponadto Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie można oglądać wystawę "Spotkanie pokoleń. Malarze warszawskiej Akademii z kolekcji Krzysztofa Musiała".

Zaprosimy Państwa także do lektury książki "Dopóki niebo nie płacze" Iwony Chmielewskiej. Publikacja ta przywołuje świat żydowskich mieszkańców Lublina sprzed wybuchu II wojny światowej.

***
Na "Wybieram Dwójkę" w środę (23.03) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Adam Suprynowicz.

jp/bch

Czytaj także

Julia Hartwig: Paryż widzę oczami Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 20:00
Znakomita poetka wspominała w Dwójce francuskiego surrealistę – jego Paryż, miłości (nie tylko do słynnej "pięknej rudowłosej") i przekraczającą ramy wyobraźni poezję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Simic. Poeta, który pisze na leżąco

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 19:00
– Całe moje życie to bezsenność. Najlepiej mi się myśli, gdy jestem w łóżku – mówił Charles Simic, jeden z gości Festiwalu Miłosza, laureat nagrody Herberta.
rozwiń zwiń