7. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 18:49
W "Poranku Dwójki" zaprosimy na imprezę, która odkrywa nową, nierzadko radykalną estetykę oraz nieoczywiste dźwięki.
Przetworzone logo festiwalu Nowa Muzyka Żydowska
Przetworzone logo festiwalu Nowa Muzyka ŻydowskaFoto: materiały prasowe

Festiwal ten to także spotkanie z autentycznością i wrażliwością artystów, dla których tradycja jest jedynie i aż punktem wyjścia. W tegorocznym programie znalazło się sześć niezwykłych koncertów, warsztaty i wydarzenia towarzyszące. Po godz. 9.30 opowie o nich w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu.

Godzinę wcześniej opowiemy o premierze spektaklu "Podopieczni" w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Spektakl powstaje w oparciu o tekst austriackiej pisarki Elfriede Jelinek. A wśród aktorów Krzysztof Globisz, który powraca na scenę - po czasie rehabilitacji, jaką przebył po udarze mózgu.

Folkową płytą sobotniego "Poranka" - do zdobycia w po 8.45 - będzie "Ura", pierwszy wspólny album ubiegłorocznych gwiazd festiwalu "Nowa Tradycja" Marii Mazzoty i Rediego Hazy. Podstawę repertuaru stanowią znane melodie i pieśni bałkańskie i południowo-włoskie. Surowość obsady głosu i wiolonczeli jest często wzbogacana o efekty zapętlania poszczególnych partii. Wspólną cechą artystów jest także ogromna swoboda improwizacji, która wynosi ich grę na poziom wirtuozowski.

Znamy już szczegóły tegorocznego programu Nowa Tradycja >>>

Jak zawsze podczas sobotniego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl.

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (9.04) w godz. 6.00-10.00 zaprasza Anna Szewczuk.

mc/jp

Czytaj także

Utracony świat Żydów polskich

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:00
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o wystawie fotografii, który można oglądać w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom Ulmów. Kim byli Polacy ratujący Żydów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:31
W "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o nowo powstałym Muzeum Polaków Ratujących Żydzi w Markowej im. Rodziny Ulmów.
rozwiń zwiń