Mikołaje i mikołajki w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 12:04
O słownictwie związanym z dniem świętego Mikołaja w audycji "Nasz język współczesny" porozmawiamy z językoznawczynią dr Agatą Hącią.
Popkulturowy Święty Mikołaj nie ma wiele wspólnego ze swoim chrześcijańskim pierwowzorem, ale wciąż jest źródłem wielkiej uciechy (zdj. ilustracyjne)
Popkulturowy Święty Mikołaj nie ma wiele wspólnego ze swoim chrześcijańskim pierwowzorem, ale wciąż jest źródłem wielkiej uciechy (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Do telefonicznego udziału w audycji zapraszamy również naszych słuchaczy – czekamy na pytania i wątpliwości dotyczące zarówno bieżącego tematu, jak i spraw ogólnie związanych z kulturą języka (tel. 22 645 22 22).

***

Na audycję "Nasz język współczesny" we wtorek (6.12) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Małgorzata Tułowiecka.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W nazwie Kałuszyn nie ma nic śmierdzącego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 19:00
- To nazwa wskazująca na właściwości terenu. Kiedyś kał oznaczał po prostu błoto - wyjaśniała językoznawczyni Agata Hącia, która w Dwójce opowiadała o genezie nazw miejscowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "biskup" z "aniołem" szli do Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 20:00
– Te słowa przechodziły przez kilka języków – mówił językoznawca prof. Radosław Pawelec o wyrazach, które trafiły do polszczyzny okrężną drogą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy oczy zamieniają się w oka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:00
- Jeśli w języku zostają dwie podobne do siebie formy, po jakimś czasie zaczynają one mieć różne znaczenie - przypominał prof. Radosław Pawelec, opowiadając o wpływie gramatyki na leksykę.
rozwiń zwiń