Victora Klemperera dziennik rewolucji 1919 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 20:15
W "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o nowo wydanej w Polsce książce "Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku" Victora Klemperera.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/miniqueaustralia/dom. publiczna

"Zastanawiałem się potem całymi godzinami nad zagadką duszy bawarskiego ludu. Masy uwielbiają szalonego króla, który budował kosztowne zamki z baśni, a Pomnożyciela, który chciał im załatwić Strasburg, wyrzuciły, ponieważ robił politykę pruską. A teraz zamiast niego uwielbiają Prusaka, przybłędę, który w swych przemówieniach – jestem fantastą, marzycielem, poetą! – buduje im polityczne zamki z baśni o szczęśliwej ludzkości" - pisze Viktor Klemperer w książce "Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku".

Jeden z najważniejszych świadków XX wieku opisuje wydarzenia, które antycypują dojście Hitlera do władzy i rozpętanie przezeń morderczej machiny.

Klemperer opisuje rewolucję w Bawarii w kategoriach karnawału, uwodzenia, stanu narkotycznego odurzenia. Zwraca uwagę na teatralność póz i gestów przywódców rewolucji, a tażke na podatność tłumu na hasła populistyczne.

W audycji wezmą udział prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz (Uniwersytet Łódzki) i prof. Andrzej Sakson (Insytut Zachodni w Poznaniu).

***

Na "O wszystkim z kulturą" w czwartek (19.01) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Bartosz Panek.

jp/mg

Zobacz więcej na temat: dziennik Niemcy wspomnienie

Czytaj także

"Ostatnia gospoda". Pożegnalne myśli Kertésza

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 16:00
- To bardzo sprytnie skonstruowany portret zrzędliwego dziada, który pogrąża się w poczuciu własnej klęski - mówił w Dwójce o dzienniku węgierskiego noblisty Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los artystki. Dzienniki Zofii Stryjeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 20:20
W audycji Angelika Kuźniak opowiadała o zapiskach Zofii Stryjeńskiej zebranych w tomie "Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Géza Csáth. Zapiski maniakalnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 12:00
O życiu, pisarstwie i pasjach Gézy Csátha, oryginalnego i niepokojącego twórcy, opowiadali jedna z jego tłumaczek Anna Górecka oraz poeta, krytyk literacki i muzyczny Adam Wiedemann.
rozwiń zwiń