"Eufonie". Muzyczne oblicze Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 12:29
W audycji porozmawiamy o pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Kadr ze spotu zapowiadającego I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE
Kadr ze spotu zapowiadającego I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIEFoto: NCK/materiały prasowe

"Eufonie", czyli nowy festiwal, rozpoczął się w piątek, wraz z finałem jubileuszowego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego i będzie trwać do 1 grudnia. Nazwa "eufonie" i geograficzne nakreślenie obszaru zainteresowań programowych, narzucają paradygmat myślenia: o wspólnym, zgodnym, pięknym brzmieniu. Jak zatem chcą je ukazać autorzy koncepcji i programu: czy będzie to poszukiwanie wspólnego mianownika estetycznego lub stylistycznego, czy może jedynie odwoływanie się do wspólnoty historycznych dośwadczeń maszego regionu Europy? Czy w tej historycznej perspektywie sięgamy jedynie do czasów powojennych, czy próbujemy spoglądać w dalszą przeszłość? A może po prostu odkrywamy wobec nas samych i publiczności europejskiej muzykę, wywodzącą się z innych pokładów wrażliwości i, częściowo także, korzeni kulturowych? Czy to w ogóle możliwe?

Na te pytania odpowiadać będą goście audycji: dr Mieczysław Kominek - przewodniczący Rady Programowej Eufonii, Olga Smetanova - członek Rady Programowej i Edward Chudzik - z-ca dyrektora NCK.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (26.11) w godz. 17.30-18.00. Program poprowadzi Andrzej Sułek.

bch

Zobacz więcej na temat: muzyka współczesna
Czytaj także

Michał Sławecki: teledysk pomoże odbierać muzykę współczesną

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 13:13
- Będzie to przełamanie pewnych stereotypów, że do muzyki klasycznej nie może być teledysku - podkreślał ceniony śpiewak, opowiadając o oryginalnym przedsięwzięciu związanym z kompozycją Agaty Zubel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki: nie chciałem być kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 13:38
- Zaczynałem moją karierę jako skrzypek i wcale nie myślałem o pisaniu muzyki - wspominał w Dwójce wybitny polski kompozytor.
rozwiń zwiń