"Cesarz" Kapuścińskiego na teatralnych deskach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:13
O spektaklu realizowanym przez Mikołaja Grabowskiego w warszawskim Teatrze Ateneum, porozmawiamy w "Poranku Dwójki".
Plakat do spektaklu Cesarz
Plakat do spektaklu "Cesarz"Foto: materiały promocyjne Teatru Ateneum

Jest wielką przestrogą przed każdym autorytaryzmem – tak o "Cesarzu" Ryszarda Kapuścińskiego mówi Mikołaj Grabowski, który podjął się inscenizacji jednego z najważniejszych dzieł XX wieku.

Do spektaklu zostali zaproszeni wybitni aktorzy m.in.: Maria Ciunelis, Marcin Dorociński i Marian Opania. Premiera 30 marca w Teatrze Ateneum. O przedstawieniu opowie o godz. 8.30 reżyser Mikołaj Grabowski (transmisja wideo).

Poza tym naszym gościem po godz. 9.30 będzie Eryk Kulm. W jazzie zdziałał tyle, że mógłby być nazywany legendą, ale jest skromnym, wyciszonym artystą. Trzyma się z dala od głównego nurtu i nagrywa rzadko. A kiedy to robi, jego muzyka przypomina o tym, jak jest istotną postacią. Tak też jest w przypadku płyty "Private Things.

Nie zdawałem sobie z sprawy z tego, jak otworzy to moją głowę, jak pozwoli mi oddychać - powiedział sam artysta o pierwszych wrażeniach po nagraniu albumu. Z muzykiem porozmawiamy tych nagraniach, ale też o szlifach, jakie zdobywał, grając jazz na ulicach Nowego Jorku i o współpracy z czołowymi współczesnymi muzykami jazzowymi w Polsce.

W audycji zaprosimy także Państwa na sztukę inspirowaną biografią Simony Kossak. Pochodząca z wielkiego rodu polskich pejzażystów i batalistów wybrała odmienną drogę od reszty jej rodziny. Przez 30 lat mieszkała w drewnianej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej bez dostępu do wody i prądu. Oddała się pracy naukowca, była ekolożką. Zasłynęła też jako autorka filmów i pogadanek radiowych. W spektaklu "Dama z łasiczką" Elżbieta Chowaniec opowiedziała o kobiecie, która walczy o prawo do bycia sobą, ale także o osobie, która widziała konieczność współistnienia człowieka i przyrody. O spektaklu opowie Anna Grycewicz, która wcieliła się w Simonę Kossak.

Ponadto w "Poranku Dwójki":
- młodzi, najzdolniejsi, z wybitnymi osiągnięciami, czyli stypendia MKiDN Młoda Polska;
- w cyklu "Historia pewnego Utworu" - Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza;
- rekomendacje pianisty, kameralisty i pedagoga Wojciecha Świtały.

Poranek dopełni Płyta tygodnia i konkurs Dwójka na piątkę.

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (20.03) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: spektakl Ryszard Kapuściński

Czytaj także

Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 11:00
- Zanurzenie się w dzieło Goethego powoduje, że w nocy się mniej śpi - na insceniację "Fausta" w nowym cyklu Dwójki i Teatru Polskiego, zapraszał odtwórca głownej roli Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń