Życie rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:17
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o rotmistrzu Pileckim oraz o artystycznych przetworzeniach jego wyjątkowego życiorysu.
Rotmistrz Witold Pilecki
Rotmistrz Witold PileckiFoto: PAP/Universal Art Archive / Alamy Stock Photo

Historia rotmistrza Pileckiego zdaje się być idealnym materiałem na film: podczas wojny Witold Pilecki budował w obozie Auschwitz ruch oporu. Raport, w którym pisywał niemieckie zbrodnie, dotarł do aliantów. Działalność konspiracyjną prowadził również po ucieczce z obozu. Po zakończeniu wojny walczył z komunistycznym reżimem. W 1948 roku został skazany w pokazowym procesie i stracony.

Dotąd znaczący portret filmowy rotmistrza nie powstał. Być może jednak sytuacja zmieni się w najbliższych miesiącach. Produkowanych jest właśnie kilka filmów przypominających dokonania rotmistrza.

Gośćmi audycji będą: Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego w Berlinie), Adam Cyra (autor biografii), Dorota Optułowicz-McQuaid (wnuczka Witolda Pileckiego), Krzysztof Kosior (prawnuk Witolda Pileckiego) i David McQuaid (mąż Doroty Optułowicz-McQuaid).

***

"O wszystkim z kulturą" w środę (22.01) w godz. 17.30-18.00. Audycję poprowadzi Jakub Kukla.

am/pg

Zobacz więcej na temat: Witold Pilecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki. Jeszcze nie wszystko wiemy o jego historii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 21:59
- Udał się do Auschwitz w celu zebrania jak największej ilości informacji na temat obozu koncentracyjnego. W 1943 roku spisał swój najbardziej obszerny raport - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Mandrela, autorka dwóch książek o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koszmar prezydenta Rosji". Były doradca Putina o rotmistrzu Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 10:04
Były doradca Władimira Putina napisał na blogu Echa Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki "stał się koszmarem prezydenta Rosji". W ten sposób Andriej Iłłarionow tłumaczy niedawne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta zniekształcające historię II wojny światowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: biografia Witolda Pileckiego z nagrodą Costa Book Awards

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:22
Poświęcona Witoldowi Pileckiem książka "Volunteer" Jacka Fairweathera uznana została za najlepszą biografię minionego roku przez jury Costa Book Awards. To jedna z najważniejszych literackich nagród Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń