Rozgryźć Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 10:00
"Widok Delft" holenderskiego mistrza kryje w sobie wiele tajemnic.
Audio

Jan Vermeer wsławił się tajemniczymi scenami  rodzajowymi. Do dziś historycy sztuki i wielbiciele malarstwa zastanawiają się jakie było przesłanie jego "Alegorii malarstwa". Pejzaż "Widok Delft" też kryje niejedną tajemnicę.

- Dziwne, symboliczne jest na tym płótnie oświetlenie. To XVII-wieczny prototyp impresjonizmu - opowiada dr Grażyna Bastek w audycji "Jest taki obraz", na antenie Dwójki.

_

Vermeer w sposób mistrzowski używał światła i cienia. Obraz składa się czterech kolorystycznych pasów: wybrzeża, rzeki, zabudowań miasta i portu oraz szerokiego pasa nieba. Holenderskie Delft było w tamtych czasach ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym.

_  

- Sposób malowania "Widoku Delft" był niezwykły - tłumaczy dr Grażyna Bastek.
_

Marcel Proust o obrazie napisał: "Odkąd w haskim muzeum zobaczyłem "Widok Delft", wiem, że widziałem obraz najpiękniejszy na świecie". Pejzaż odegrał ważną rolę w jego książce "W poszukiwaniu straconego czasu".
_

W twórczości Jana Vermeera jest to obraz niezwykły. Ten tajemniczy malarz rzadko kiedy inspirował się scenami, które nie zostały zaaranżowane w pracowni. Zachowało się tylko nieco ponad 30 jego prac.

"Widok Delft" został namalowany między 1660 a 1661 rokiem. Podpis malarza znajduje się po lewej stronie obrazu, na łodzi.

(usc, na podst. audycji "Jest taki obraz", rogram 2 PR, Wikipedia)

Czytaj także

Jest taki obraz: Tycjan "Apollo i Marsjasz"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 13:52
7 marca 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt nie widział Mona Lisy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 09:16
Odwiedzający Luwr zastanawiają się nad tajemniczym uśmiechem przedstawionej postaci, podziwiają laserunki. Jednak czy widzą prawdziwą damę namalowaną przez Leonarda da Vinci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 11:30
Mamy w Polsce trzy "Rembrandty" prawdziwe, potwierdzone. "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem", przechowywany jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a dwa pozostałe "Uczony przy pulpicie" (inny tytuł: Ojciec żydowskiej narzeczonej) z 1641 r. i "Dziewczyna w kapeluszu" z 1641 r. (inny tytuł: Żydowska narzeczona lub Dziewczyna w iluzjonistycznej ramie") na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brudna dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 11:12
"Olimpia" Maneta to obraz, który wywołał jeden z największych skandali wieku XIX. Akt, który dzisiaj może wydawać się zupełnie niewinny, zbulwersował francuską opinię publiczną i krytykę artystyczną. Dlaczego? Kogo przedstawia? Czy efekt zgodny był z intencjami artysty? Na te i podobne pytania w kolejnej audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz" odpowiadała Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obsesja Bacona

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:38
Francis Bacon był brytyjskim malarzem, samoukiem. Fascynowało go malarstwo wielu mistrzów: Rembrandta, Grunewalda, Velasqueza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest taki obraz: "Madonna pielgrzymów" Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 11:15
2 maja 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń