X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozgryźć Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 10:00
"Widok Delft" holenderskiego mistrza kryje w sobie wiele tajemnic.
Audio

Jan Vermeer wsławił się tajemniczymi scenami  rodzajowymi. Do dziś historycy sztuki i wielbiciele malarstwa zastanawiają się jakie było przesłanie jego "Alegorii malarstwa". Pejzaż "Widok Delft" też kryje niejedną tajemnicę.

- Dziwne, symboliczne jest na tym płótnie oświetlenie. To XVII-wieczny prototyp impresjonizmu - opowiada dr Grażyna Bastek w audycji "Jest taki obraz", na antenie Dwójki.

_

Vermeer w sposób mistrzowski używał światła i cienia. Obraz składa się czterech kolorystycznych pasów: wybrzeża, rzeki, zabudowań miasta i portu oraz szerokiego pasa nieba. Holenderskie Delft było w tamtych czasach ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym.

_  

- Sposób malowania "Widoku Delft" był niezwykły - tłumaczy dr Grażyna Bastek.
_

Marcel Proust o obrazie napisał: "Odkąd w haskim muzeum zobaczyłem "Widok Delft", wiem, że widziałem obraz najpiękniejszy na świecie". Pejzaż odegrał ważną rolę w jego książce "W poszukiwaniu straconego czasu".
_

W twórczości Jana Vermeera jest to obraz niezwykły. Ten tajemniczy malarz rzadko kiedy inspirował się scenami, które nie zostały zaaranżowane w pracowni. Zachowało się tylko nieco ponad 30 jego prac.

"Widok Delft" został namalowany między 1660 a 1661 rokiem. Podpis malarza znajduje się po lewej stronie obrazu, na łodzi.

(usc, na podst. audycji "Jest taki obraz", rogram 2 PR, Wikipedia)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest taki obraz: Tycjan "Apollo i Marsjasz"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 13:52
7 marca 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt nie widział Mona Lisy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 09:16
Odwiedzający Luwr zastanawiają się nad tajemniczym uśmiechem przedstawionej postaci, podziwiają laserunki. Jednak czy widzą prawdziwą damę namalowaną przez Leonarda da Vinci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 11:30
Mamy w Polsce trzy "Rembrandty" prawdziwe, potwierdzone. "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem", przechowywany jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a dwa pozostałe "Uczony przy pulpicie" (inny tytuł: Ojciec żydowskiej narzeczonej) z 1641 r. i "Dziewczyna w kapeluszu" z 1641 r. (inny tytuł: Żydowska narzeczona lub Dziewczyna w iluzjonistycznej ramie") na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brudna dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 11:12
"Olimpia" Maneta to obraz, który wywołał jeden z największych skandali wieku XIX. Akt, który dzisiaj może wydawać się zupełnie niewinny, zbulwersował francuską opinię publiczną i krytykę artystyczną. Dlaczego? Kogo przedstawia? Czy efekt zgodny był z intencjami artysty? Na te i podobne pytania w kolejnej audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz" odpowiadała Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obsesja Bacona

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:38
Francis Bacon był brytyjskim malarzem, samoukiem. Fascynowało go malarstwo wielu mistrzów: Rembrandta, Grunewalda, Velasqueza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest taki obraz: "Madonna pielgrzymów" Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 11:15
2 maja 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń