Atrakcyjny pesymista

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 11:24
W tym roku mija 10. rocznica śmierci jednego z największych wizjonerów polskiego kina - Wojciecha Jerzego Hasa.
Audio

Była nazywany największym wizjonerem polskiego kina. Potrafił wyczarowywać na taśmie filmowej niezwykłe obrazy, bardzo poetyckie, malarskie światy. Pozostawił po sobie wiele znakomitych filmów - Wojciech Jerzy Has. W tym roku mija 10. rocznica śmierci tego wybitnego reżysera.

O przypomnienie twórczości Wojciecha Jerzego Hasa, jego miejsca w polskim i światowym kinie Anna Fuksiewicz poprosiła krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego.

Wojciech Jerzy Has słyną z małomówności i milczenia. Dziennikarze musieli wydobywać z niego słowa. Nawet z kilkugodzinnych wywiadów powstawały zazwyczaj krótkie artykuły. Był dużą indywidualnością, zarówno jako człowiek, jak i artysta. Debiutował w 1957 roku filmem „Pętla”. Duże uznanie przyniosła mu reżyseria takich filmów jak: „Jak być kochaną”, „ Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Szyfry”, „Lalka”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, "Pismak, Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany".

Mimo całej różnorodności i bogactwa jego filmów, łączy je jedno –  człowiek, który u Hasa zawsze stoi w centrum. Bohaterowie Hasa są zazwyczaj rozdarci, z trudem odnajdują się w rzeczywistości. Są samotni, wyobcowani, często niezrozumiani przez otocznie. To też outsiderzy, którzy najlepiej czuje się "u siebie". Chwilę oddechu znajdują  w knajpach, gospodach, na które natrafiają na szlakach swoich wędrówek.

Filmy Hasa przesycone są  pesymizmem. Zdaniem Tadeusza Sobolewskiego jest to jednak „atrakcyjny pesymizm”. - W tym pesymizmie jest też pewien idealizm, tzn. wiara, że są pewna momenty iluzji w których się człowiek realizuje - dodaje krytyk filmowy.

Twórczością Wojciecha Hasa zachwycali się tacy twórcy jak : Luis Bunuel czy Pedro Almodovar. "Rękopis znaleziony w Saragossie” uważany jest za jeden z najbardziej inspirujących filmów światowego kina. Zdaniem Tadeusza Sobolewskiego echa tego filmu widać w "Mlecznej drodze" i "Dyskretnym uroku burżuazji" Luisa Bunuela.

 

Zdaniem Lecha Majewskiego, który był uczniem Wojciecha Hasa, to najwybitniejsza postać polskiego kina. - To wielki artysta i wizjoner. Zawdzięczam mu przede wszystkim odwagę w podejściu do wizji - dodaje Majewski.

Wojciech Jerzy Has zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi. Jego grób znajduje się  na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.

 

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji Anny Fuksiewicz.

(na podst. Sezonu na Dwójkę, audycję przygotowała Anna Fuksiewicz)

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Janusz Morgenstern

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 15:03
25 października 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rękopis znaleziony w Saragossie"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2008 09:15
"Rękopis znaleziony w Saragossie"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Haliński – filmowy malarz i architekt

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 12:33
Rozmowa z wybitnym polskim scenografem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kudelski na obcasach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 17:24
Muszę na czas trwania sztuki poczuć się kobietą – mówi Robert Kudelski przed premierą "Guwernantek" w Teatrze Ochoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Les Miserables" zawitali do Romy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 18:34
Zapraszamy na reportaż z przedpremierowego pokazu musicalu wszech czasów w warszawskim Teatrze Roma.
rozwiń zwiń