REKLAMA

Dżentelmen popu w filharmonii

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2010 17:15
Obchody 85-lecia Polskiego Radia w warszawskim Teatrze Polskim uświetni wspólny występ Stinga z Polską Orkiestrą Radiową. Gordon Matthew Thomas Sumner to chyba jedyna gwiazda współczesnego show-biznesu, której klasyczne ciągotki nie budzą politowania i nie kończą się eksplozją bombastycznego kiczu.

- Tylko człowiek, który wie, że ryb nie należy jeść nożem i widelcem, może jeść ryby nożem i widelcem - miał kiedyś powiedzieć Witold Gombrowicz.

Od tamtej pory przekonaliśmy się boleśnie, że jedną z rzeczy, których robić zdecydowanie nie należy, jest granie dynamicznych rockowych piosenek z akompaniamentem orkiestry symfonicznej. Z reguły proceder ten przypomina miłość charyzmatycznej mrówki z dostojnym lecz ociężałym słoniem. Owoce takiego związku po prostu muszą być potworkami…

Mimo to, raz na kilka lat symfonicznemu kompleksowi ulegają kolejne rockowe dinozaury: Led Zeppelin czy Metallica, a w Polsce chociażby Dżem i Perfect. Czy Sting, który od pół roku koncertuje po obu stronach Atlantyku z szacowną Royal Philharmonic Orchestra, prezentując materiał przekrojowego albumu "Symphonicities", dołączył właśnie do mrowiska megalomanów?

Niekoniecznie, jeśli przypomnimy, że kontrakt artysty z prestiżową klasyczną wytwórnią Deutsche Grammophon rozpoczął się dobrych kilka lat temu, i to projektem plasującym się na antypodach symfonicznego monumentalizmu. "Songs from the Labirynth" z 2006 roku zawierało niemal wyłącznie interpretacje kameralnych pieśni Johna Dowlanda na głos i lutnię. Wyprawę na XVI-wieczny dwór angielski Sting poprzedził długimi miesiącami przygotowań oraz studiów nad dawną wokalistyką. Nie zamierzał jednak stawać w szranki z klasycznie wykształconymi kontratenorami, których śpiew najbliższy zdaje się być renesansowym ideałom. Owszem, dykcja i sposób frazowania neofity zyskuje na "Songs from the Labirynth" szlachetnego, archaizującego posmaku; barwa jego głosu zachowuje jednak oryginalną i zdecydowanie współczesną szorstkość.

Efekt wzbudził silne kontrowersje, zwłaszcza wśród zwolenników historycznego autentyzmu - i bardzo dobrze. Sting przyrządził gombrowiczowską "rybę", pieczołowicie trzymając się wskazówek XVI-wiecznego przepisu, jednak na koniec przyprawił ją wedle własnego, nowoczesnego smaku. W pewnym sensie zrobił więc to samo, co na co dzień czynią współcześni wykonawcy muzyki dawnej, choć z zupełnie innej, "song-writerskiej" perspektywy. Dowland zafascynował go bowiem nie jako "prehistoryczny" guru, lecz jako twórca świetnych i wciąż aktualnych piosenek. Artysta poszedł za ciosem na kolejnej płycie "If On a Winter's Night...” (2009). Tym razem do interpretacji archaicznych angielskich pieśni z pogranicza kultury dworskiej i ludowej zaprosił najwybitniejszych brytyjskich wykonawców muzyki tradycyjnej oraz dawnej.

Z tej perspektywy najnowsze "Symphonicities" wydają się najbardziej tuzinkowym spośród "klasycyzujących" projektów Stinga. Zarazem jednak najlepiej dowodzą, że te "arystokratyczne" ciągoty nie są wcale kaprysem starzejącego się milionera, lecz naturalnym rozwinięciem trwającej od ponad trzech dekad kariery. Takie evergreeny, jak "Englishman in New York" czy "Roxanne" brzmią w orkiestrowych aranżacjach naturalnie i frapująca wcale nie ze względu na ekwilibrystykę aranżerów. Starzy hollywoodzcy wyjadacze, jak David Hartley, Steven Mercurio czy Rob Mathes, nie wyszli bowiem poza sprawdzony asortyment chwytliwych filmowych kalek. To harmoniczne wyrafinowanie i rytmiczna niuansowość z pozoru prostych kompozycji Stinga sprawia, że kiludziesięcioosobowy skład ma tu po prostu co grać.

'Symphonicities" podzieliły fanów Stinga chyba jeszcze bardziej niż jego renesansowe eskapady. Oszukani poczuli się zwłaszcza wyznawcy mitu The Police. Dla nich frontman legendarnej formacji pozostanie już na zawsze ucieleśnieniem bardziej mainstreamowego oblicza nowej fali przełomu lat 70. i 80. Ta generacja buntowała się m. in. przeciwko klasycznym kompleksom i artystowskim aspiracjom protagonistów tzw. rocka progresywnego. Rzecz w tym, że Sting nigdy nie podpisał się pod tym pokoleniowym manifestem. Wiele lat przed powstaniem The Police uprawiał przecież jazz tradycyjny oraz piosenkę kabaretową w pubach rodzinnego Wallsend. Potem zresztą wielokrotnie powracał jeszcze do wyrafinowanych pieśni Kurta Weilla czy Hannsa Eisllera, a nawet cytował Prokofiewa w "Rusians" z debiutanckiego albumu "The Dreams of the Blue Turtles".

Sting
Sting i Garri Kasparow

Czy to się komuś podoba czy nie, syn fryzjerki i mleczarza od początku pragnął przede wszystkim zostać muzycznym arystokratą, a nie barową ćmą czy stadionowym szamanem. - Zawsze lubiłem dyscyplinę i nie mógłbym żyć w inny sposób. A już na pewno nie potrafiłbym być "imprezowym zwierzakiem" - przyznał w jednym z ostatnich wywiadów. Literacki (powracające w tytułach albumów i tekstach piosenek aluzje do Szekspira, Chaucera czy Calvino) i muzyczny snobizm Stinga, jego zamiłowanie do szachów (w 2000 roku zagrał z samym Garrim Kasparovem!) oraz trwająca od dwudziestu lat aktywna fascynacja jogą i o dekadę dłuższe zaangażowanie w działalność charytatywną to składniki - wbrew pozorom - bardzo spójnego wizerunku artysty.

Wizerunku być może trochę "niedzisiejszego", ale bez wątpienia szlachetnego. Sting kilkakrotnie zdradzał swój sceptyczny stosunek, a nawet pogardę dla realiów współczesnego show-biznesu, z właściwym mu przerostem medialnej formy nad muzyczną treścią. Z tych właśnie powodów w 2009 roku bardzo ostro skrytykował popularny w Wielkiej Brytanii muzyczny reality show "The X Factor". Paradoksalnie ucieczka Stinga w klasyczny anturaż może być sposobem artysty na uprawianie popu wedle starych, dżentelmeńskich reguł gry. A że jest chyba jedyną współczesną gwiazdą, która – zarówno w sensie finansowym, jak i psychologicznym – może sobie na to pozwolić…

(MM)

Czytaj także

Gala mojepolskieradio.pl z udziałem Stinga

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 16:01
Perfect, T.Love, Raz Dwa Trzy, Robert Gawliński, Maciej Maleńczuk, Anna Maria Jopek oraz Caro Emerald zagrają z Polską Orkiestrą Radiową podczas tego samego koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sting zagra z Polską Orkiestrą Radiową

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 15:08
Koncert pt. „mojepolskieradio.pl” z udziałem światowej sławy brytyjskiego artysty odbędzie się 17 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie - informuje prezes Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie twarze Stinga na moje.polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 16:20
Zagubiony Anglik w Nowym Jorku i niesforny członek policyjnej bandy - te i inne wątki z muzycznej dyskografii artysty znajdą Państwo w specjalnym internetowym kanale Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to się robi z orkiestrą?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 06:00
- Nie byłbym zadowolony z orkiestry, która jest jedynie tłem. Moi muzycy tańczą, trochę śpiewają - mówił artysta w wywiadzie dla portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beatbox to nie cyrk

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 17:37
Beatbox to nie tylko surowy ludzki głos naśladujący prawdziwe instrumenty. To muzyka z prawdziwego zdarzenia – przekonują członkowie Me Myself and I.
rozwiń zwiń