Marcel Baliński Trio - pomiędzy pierwszą a drugą płytą [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 19:10
Pierwszy majowy koncert w cyklu "Jazz.PL" to wizyta w muzycznym świecie Marcela Balińskiego. Oryginalny i bezkompromisowy pianista wystąpił w trio z Franciszkiem Pospieszalskim i Krzysztofem Szmańdą. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania koncertu!

OGLĄDAJ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Marcel Baliński to jeden z reprezentantów młodego pokolenia, które podchodzi do jazzu w sposób nieszablonowy, co doskonale słychać na debiutanckim albumie jego tria, zatytułowanym "Opalenizna i wiatr".

- Nagrywając pierwszą płytę mojego zespołu, starałem się odejść od tradycyjnej dialektyki tria jazzowego, stawiając wszystkie trzy instrumenty na uprzywilejowanej pozycji. Mamy już gotowy materiał na drugą płytę i chętnie część tego repertuaru zaprezentujemy w piątek - zapowiada Marcel Baliński.

Pytany o różnice między muzyką na debiutanckiej płycie a na drugim, nadchodzącym albumie, pianista odpowiada, że nie bez wpływu na jego twórczość były ważne wydarzenia z życia prywatnego, które miały miejsce między tymi dwiema sesjami nagraniowymi. - Doświadczenie ciężkiej choroby redefiniuje pewne sprawy, również artystyczne. Myślę, że stałem się bardziej radykalny w pomysłach i konsekwencji swoich działań. Za miesiąc rodzi mi się córka, co też bardzo wspaniale mnie ustawiło i naprostowało. Te dwa doświadczenia wprowadzają wiele liryzmu do nowego materiału - mówi pianista.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Grupa Marcel Baliński Trio powstała w 2019 roku. Osadzając swoje kompozycje w formule klasycznego tria jazzowego, łódzki pianista jednocześnie neguje uświęcony kilkudziesięcioletnią tradycją podział ról, jaki ta formuła zakłada. Sonorystyczny potencjał kontrabasu i perkusji wykorzystany jest nie jako sztafaż dla kompozycji prezentowanych przez fortepian, ale jako ich czynny i sprawczy składnik.

Muzyka Balińskiego oddala się tym samym od standardowego formatu temat-solo na rzecz organicznie rozwijającej się struktury. W skład zespołu pianisty wchodzą Franciszek Pospieszalski (kontrabas) oraz Krzysztof Szmańda (perkusja). Marcel Baliński Trio niesie ze sobą potężny ładunek harmonicznych kontrastów, nieokiełznanej improwizacji i czułej, subtelnej melodyki, szukając nowych środków lirycznego wyrazu w jazzie.

Skład:

Marcel Baliński - fortepian

Franciszek Pospieszalski - kontrabas

Krzysztof Szmańda - perkusja i wibrafon

Koncert poprowadził Roch Siciński.

Marcel Baliński - pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Studiował pod kierunkiem Django Batesa w szwajcarskiej Hochschüle der Kunste Bern. Poza autorską działalnością Marcel Baliński nagrywał albumy m.in. z zespołami Jerry and the Pelican System (Warner Music Poland), RASP Lovers (Howard Records) czy Entropia Ensemble (Alpaka Records).

Koncertował ze Zbigniewem Namysłowskim, Agą Zaryan, Marcinem Maseckim, Markiem Kądzielą oraz z zespołami Wojtek Mazolewski Quintet, Heavy Metal Sextet czy Franciszek Pospieszalski International Quintet. Dotychczas występował m.in. w Niemczech, Szkocji, Indiach, Francji, Luksemburgu, Białorusi, a ostatnio wraz ze swoim zespołem koncertował w Pakistanie.

.

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (5.05) w godz. 18.00-19.00.  Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo

Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fragile Ego". Kasia Pietrzko: wychodząc na scenę, jesteśmy jednością

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 10:30
- Koncerty, które zdążyliśmy zagrać po wydaniu pierwszej płyty, dodatkowy projekt specjalny z saksofonistą Maciejem Kądzielą i jeszcze jeden projekt po drodze – szesnastoosobowy skład na Jesieni Jazzowej, sprawiło, że bardzo się do siebie zbliżyliśmy. I muzyczne, i prywatnie. Wychodząc na scenę jesteśmy absolutną jednością. To co się tam dzieje, jest bardzo organiczne - mówiła w Dwójce Kasia Pietrzko, pianistka jazzowa i liderka tria, z którym wydała płytę "Fragile Ego" w słynnej serii Polish Jazz.
rozwiń zwiń