Andrzej Dąbrowski i jego zespół na zakończenie sezonu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 19:30
Andrzej Dąbrowski wystąpił w piątek (23 czerwca) w cyklu "Jazz.PL" w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Mistrzowi towarzyszył zespół gwiazd: Robert Majewski, Andrzej Jagodziński, Marcin Jahr, Adam Cegielski, Łukasz Poprawski i Grzegorz Nagórski. Koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. 

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Koncert Andrzeja Dąbrowskiego na zakończenie sezonu "Jazz.PL"

Andrzej Dąbrowski wystąpi z zespołem w piątek 23 czerwca o 18.00 w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. To będzie mocny akcent na zakończenie sezonu zimowo-wiosennego cyklu "Jazz.PL" (bez obawy, do koncertów powrócimy już we wrześniu).

Człowiek wielu talentów

Do dziś śpiewane przez niego piosenki nuci cała Polska - "Zielono mi", „Przygoda z Marią” czy "Do zakochania jeden krok" - to tylko niektóre z nich. Za co sięgnął, to zamieniał w złoto. Człowiek wielu talentów - również dziennikarz (jak trzeba było to i radiowy), fotografik, a także kierowca rajdowy (wicemistrz Polski z 1957 roku).

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Miał być pianistą

Andrzej Dąbrowski urodził się w 1938 roku w Wilnie. Jak opowiadał, uciekał stamtąd z rodziną do Polski, by znaleźć się w Szczawnicy. Stamtąd trafił do Krakowa i do krakowskiego liceum. - Zaczynałem od jazzu, od perkusji, są same przypadki w moim życiu. Tak się to toczy. Nie miałem być perkusistą. Miałem być pianistą - mówił niegdyś na antenie Dwójki. Perkusja okazała się trafnym wyborem, a w liceum pojawił się także jazz.

Oprócz perkusji śpiew

W 1968 roku już śpiewał - z początku jazz. Jak to się stało, że zadebiutował jako wokalista jazzowy? - Musiałem zastąpić perkusistę Jona Hendricksa w Sztokholmie, gdzie miał koncert. Potem nieśmiało napomknąłem, że ja też improwizuję jazz. I tak się skończyło. Natomiast podczas wieczornego koncertu nagle podchodzi do mnie, ja gram na perkusji, podsuwa mi mikrofon i mówi, żebym zaimprowizował standard jazzowy, który akurat śpiewał. Na drugi dzień śpiewaliśmy razem bez perkusji. Ludzie szaleli - opowiadał w Dwójce artysta.

Zapraszamy też do wysłuchania wspomnień Andrzeja Dąbrowskiego w cyklu "Zapiski ze współczesności".

.

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (23.06) w godz. 18.00-19.00. Transmisja na antenie Dwójki, stronie internetowejFacebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo
Czytaj także

Andrzej Dąbrowski: moim życiem rządzi przypadek

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 12:00
W życiu zajmuje się dziennikarstwem, fotografią, śpiewem, graniem na perkusji, komponowaniem i… udziałem w rajdach samochodowych. Czego nie wiemy jeszcze o Andrzeju Dąbrowskim? Skąd u niego taka wielorakość zainteresowań?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dąbrowski: "Mój los" to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 16:27
- Nie rezygnuje z jazzu, ale jest to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim - zapowiedział Andrzej Dąbrowski. Piosenkarz, perkusista, kompozytor mówił w "Muzycznej Jedynce" o nowo powstałym utworze "Mój los", nagranym we współpracy z Jackiem Cyganem oraz Krzysztofem Herdzinem. 
rozwiń zwiń