Fioł literacki Mariusza Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 07:00
Książki ukochane, zaczytane, których nie chce się kończyć – tak są dobre. Ponadto Hrabal, Vonnegut i dużo innych literackich pasji jednego z najlepszych polskich reporterów.
Audio

Jako "kulturysta" przyznał się, że całe życie marzył o pracowni-bibliotece. Mariusz Szczygieł, który spełnił to książkowe marzenie, jest cenionym i popularnym – nie tylko w Polsce – autorem książek reporterskich. W dwójkowej audycji opowiadał o swoich lekturowych zauroczeniach i literackich mistrzach.

Jedną z książek, do których chętnie powraca, jest – jak na dobrego czechofila przystało – "Praga magiczna" Angela Marii Ripellina. – Przez wiele lat woziłem tę książkę ze sobą do Czech i dawałem do podpisania interesującym, ciekawym ludziom, których napotykałem – opowiadał reporter. Do tej pory uzbierało się w tym wyjątkowym egzemplarzu już bardzo wiele wpisów.

Jednak pierwszą ulubioną książką Mariusza Szczygła było "Życie przed sobą" Romaina Gary’ego: przejmująca opowieść o polskiej Żydówce w Paryżu, byłej prostytutce, która zajmuje się dziećmi… innych prostytutek. – Jest to jedna z pierwszych rzeczy, którą przeczytałem świadomie: to znaczy zacząłem zapamiętywać całe zdania – mówił gość Dwójki. Poznaliśmy również zdanie z powieści Gary’ego, które jest według  autora "Gottlandu" najważniejszym (należącym do kilku najważniejszych) literackich zdań na temat życia.

Z kolei najlepszy swój tekst Mariusz Szczygieł napisał zainspirowany wędrówkami po praskich księgarniach. Okazuje się bowiem, że – jak powiedział nasz gość – tematy dla piszącego leżą na ulicy albo właśnie… w księgarniach. Trzeba jedynie lubić do nich zaglądać, mieć nawyk wertowania czekających tam książek, trzeba zwracać uwagę na drobiazgi, przypisy, fragmenty przypadkowo napotkane.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Mariuszem Szczygłem przeprowadziła Dorota Gacek. Z audycji dowiemy się między innymi, który z pisarzy pomaga naszemu gościowi przezwyciężyć trudności w pisaniu, poznamy książkę, która jest tak dobra, że żal jest kończyć jej lekturę, wysłuchamy archiwalnych nagrań Bogumiła Hrabala i Hanny Krall.

***
Gdzie czytają: w łóżku, w kawiarni, w bibliotece, w parku? Jak czytają: równolegle kilka rzeczy, zarywając noce, a może metodycznie? Czy wracają do klasyków, czy są na bieżąco ze wszystkim, no i: kto znajduje się na liście ich książek najważniejszych (ulubionych, fascynujących, do polecenia, nie do pożyczenia…). I co w ogóle znaczy dla nich literatura? Co trzy tygodnie w audycji "Mój fioł literacki" mamy niepowtarzalną okazję wysłuchać zwierzeń twórców literackich, badaczy, bibliofilów i bibliomaniaków na temat, właśnie, życia z książką.

Gościem pierwszej audycji był prof. Michał Paweł Markowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fioł literacki według prof. Michała Pawła Markowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 20:40
W pierwszej audycji z nowego cyklu Dwójki rozmawialiśmy z wybitnym literaturoznawcą, eseistą i tłumaczem o jego literackich pasjach i fascynacjach.
rozwiń zwiń