Literacki mit Drohobycza

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 14:45
Jak widzą to miasteczko Żydzi, Ukraińcy, Polacy i Serbowie? Literacki wielogłos o miasteczkach, których już nie ma – pozostały tylko nazwy geograficzne i punkty na mapie.
Wielka Synagoga w Drohobyczu - stan obecny
Wielka Synagoga w Drohobyczu - stan obecnyFoto: wikipedia, domena publiczna

Gościem audycji będzie Danuta Cirlić-Straszyńska - tłumaczka między innymi prozy serbskiego pisarza Danilo Kisza, który był wielkim miłośnikiem twórczości Brunona Schulza i z którym łączyło go podobne postrzeganie i opisywanie klimatu żydowskich miasteczek. Drugim naszym gościem będzie Jurko Prochaśko - ukraiński tłumacz literatury polskiej i niemieckiej, brat pisarza Tarasa Prochaśki, który mowi o tym jak Ukraińcy postrzegają Drohobycz.

W audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej wykorzystane zostaną fragmenty prozy Brunona Schulza, Andrzeja Chciuka i Kazimierza Wierzyńskiego, a także wiersz Mariusza Olbromskiego "Okruchy drohobyckie".

13 marca (wtorek), godz. 21:30

Czytaj także

Filmowe miasto Schulza

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 09:00
Drohobycz to małe ukraińskie miasteczko, dziś trochę zapomniane. Być może film Serhija Proskurini przypomni czasy jego świetności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Schreyer – uczeń Schulza

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 16:40
Zapraszamy na drugą część audycji, której bohaterem będzie uczeń Brunona Schulza, ostatni żyjący polski Żyd urodzony przed wojną i dotąd mieszkający w Drohobyczu.
rozwiń zwiń