Radiowe Kreacje Mistrzów - Stanisław Jasiukiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 08:32
Stanisław Jasiukiewicz - aktor teatralny, filmowy telewizyjny i radiowy jest artystą dziś zapomnianym. Niemały wpływ na taki stan rzeczy miały prawdopodobnie jego skomplikowane losy wojenne, o których do roku 1989 nie wypadało głośno mówić.
Teatr Telewizji. Studio 63. Chwu, na zdjęciu Stanisław Jasiukiewicz
Teatr Telewizji. Studio 63. "Chwu", na zdjęciu Stanisław JasiukiewiczFoto: TVP/PAP - Zygmunt Januszewski

Urodził się w Postawach koło Wilna. Brał udział w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji działał w AK. Po wojnie osiedlił się w Toruniu, gdzie rozpoczął studia na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Potem studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi, po ukończeniu której w 1949 osiadł we Wrocławiu i tam grał głównie w repertuarze socrealistycznym a także w sztukach psychologicznych. Sprowadzony do stolicy przez dyrektora Teatru Polskiego Arnolda Szyfmana zachwycił rolą Gustawa - Konrada  w mickiewiczowskich "Dziadach" w reżyserii Aleksandra Bardiniego w 1955 roku. Grał tę rolę na zmianę z Ignacym Gogolewskim.

Po tej historycznej roli Jasiukiewicz grał w wielkiej klasyce w teatrze, a także w repertuarze realistycznym. Takich właśnie ról najwięcej zagrał w Teatrze Polskiego Radia - np. głównych bohaterów w adaptacjach znanych powieści - jak choćby "Granica" czy "Popioły", których fragmenty usłyszymy w audycji. W archiwum Polskiego Radia znajduje się ponad 800 nagrań z jego specyficznym głosem.

W "Notatniku Dwójki" o Stanisławie Jasiukiewiczu opowiedział historyk teatru - Joanna Godlewska. Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

8 sierpnia (czwartek)

Zobacz więcej na temat: aktorzy Teatr Polskiego Radia
Czytaj także

Wieńczysław Gliński: samym głosem stworzył 1300 postaci

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 10:00
- Je albo udaje, że je, a słyszymy każdą sylabę tekstu. Żaden z młodych aktorów nie sięga dzisiaj takich wyżyn - o Wieńczysławie Glińskim, w nowym cyklu Dwójki ”Radiowe kreacje mistrzów”, mówiła historyk teatru Joanna Godlewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Wyrzykowski: w Powstaniu Warszawskim grał u Schillera

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 16:00
Odznaczał się pięknym głosem i nieskazitelną dykcją, nad którą pracował latami. W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy między innymi o burzliwych wojennych losach aktora.
rozwiń zwiń