Nagrodzono utwór "Phonbiographie No. 1", zgłoszony przez Radio Belgijskie RTBF oraz ASCR Studio. Decyzja zapadła w Genewie podczas ostatniego dnia obrad dorocznego zebrania reprezentantów radiofonii publicznych zajmujących się tego typu twórczością. Konkurs, którego pierwsza edycja rozstrzygnięta została w 2013 roku w Kolonii, reaktywuje w zmienionej nieco, szerszej formule Międzynarodową Trybunę Muzyki Elektroakustycznej, organizowaną co 2 lata (z małymi wyjątkami) od 1986 do 2005 roku pod patronatem Międzynarodowej Rady Muzycznej afiliowanej przy UNESCO.
– W konkursie Palma Ars Acustica chodzi o utwory radiofoniczne z gatunku radio art – powiedział Marek Zwyrzykowski. – Kompozycje te mają dwa źródła: muzykę konkretną, elektroakustyczną oraz to, co się działo w różnych radiofoniach w obszarze realizacji dramatycznych, gdy przekraczano granice dramatu i dokumentu radiowego implementując elementy muzyczne. Powstawały wtedy hybrydyczne formy odnoszące się do różnych kwestii, np. historii czy ekologii – dodał.
Konkurs wygrała kompozycja Charo Calvo, autorki pochodzącej z Hiszpanii, która w wieku dwudziestu kilku lat przeniosła się do Belgii. – Skłoniło ją to do podjęcia tematu związanego z tymi dwoma państwami – opowiadał Marek Zwyrzykowski. – Jednym z bohaterów jest więc generał Franco, kontrowersyjna postać hiszpańskiej historii, drugim zaś królowa Belgii Fabiola, do dziś zresztą żyjąca. Charo Calvo z materiałów radiowych stworzyła dokument prezentujący jej spojrzenie na pewien fragment historii Europy – mówił.
Program Drugi Polskiego Radia zgłosił do Palma Ars Acustica "Raport" Sławomira Kupczaka.
***
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy także o nowym przekładzie "Pana Tadeusza" na język niemiecki, o finale konkursu Młody Muzyk Roku 2014 w TVP Kultura, a także o najnowszej wystawie w warszawskiej Leica Gallery - "Niespiesznie” Anity Andrzejewskiej.
Audycję prowadził Adam Suprynowicz.
mc/bch