REKLAMA

Fonogram Źródeł 2013 – oto zwycięzcy!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 16:00
W drugim dniu 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" poznaliśmy laureatów Fonogramu Źródeł 2013.
Fonogram Źródeł 2013  oto zwycięzcy
Foto: Ivan Zuber/Flickr, lic. CC

Jury Fonogramu Źródeł  2013 roku w składzie: prof. Piotr Dahlig (etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW), dr Weronika Grozdew-Kołacińska (etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN), Piotr Kędziorek (dziennikarz Programu 2 PR), Anna Szewczuk (kierownik RCKL, Program 2 PR) i Anna Szotkowska (dziennikarz Programu 2 PR) przyznało pierwszą nagrodę Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za dwie antologie nagrań archiwalnych dokonanych w latach 50. XX wieku: "Pierwszy Podhalański Popis Konkursowy Ludowych Muzyk Góralskich. Zakopane 18-20 kwietnia 1952” oraz "Pamiątki przeszłości z archiwum wydobyte. Pieśni i muzyka Kielecczyzny”.
Na szczególne uznanie zasługują autorzy obu albumów: Jacek Jackowski, Aleksandra Szurmiak- Bogucka i Kaja Maćko- Gieszcz.
Drugą nagrodę Jury przyznało Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej za album-katalog "Festiwal żywej muzyki na strun dwanaście i trzy smyki 2013” – za wszechstronne ukazanie lokalnych tradycji muzycznych.
Trzecią nagrodę otrzymały ex aequo: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia i Julita Charytoniuk za ukazanie specyfiki pogranicza kulturowo-wyznaniowego na  płycie "Ludowe pieśni religijne z Podlasia" oraz Stowarzyszenie Krusznia i Paweł Luto za album "Rwie się życia przędza” prezentujący bogactwo i różnorodność pieśni śpiewanych podczas czuwania przy zmarłym na Suwalszczyźnie.
Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 złotych otrzymał Maciej Filipczuk - autor płyty "Mazurek vulgaris" za wierną kontynuację stylu gry skrzypka Kazimierza Meto.
Jury z zadowoleniem podkreśla wysoki poziom nadesłanych fonogramów i przyznaje wyróżnienia dla Antoniego Pilcha za płyty: "Władysław Piróg - skrzypek ze Słonnego” oraz "Wojciech Pilch - Pieśni Słonne”; dla Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego za płytę "Pienińskie nuty” oraz dla Kapeli Góralskiej Szumiąca Woda z Rytra w Beskidzie Sądeckim.
Warszawa, 28 marca 2014 r.

Strona 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" >>>

Fonogram Źródeł wybierany jest corocznie i rozstrzygany podczas Festiwalu "Nowa Tradycja”. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 2009 roku, ma na celu promocję muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. W tym roku zgłoszono 17 albumów.

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA Nowa Tradycja
Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebetiko – tęskne piosenki uliczników

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 22:00
"Podejrzany" charakter tej muzyki spowodował, że w latach 30. zakazano jej wykonywania. I nie był to jedyny raz w XX w., gdy objęto ten styl cenzurą. O rebetiko opowiadaliśmy w przerwie inauguracyjnego koncertu festiwalu "Nowa Tradycja", którego gwiazdą była turecka wokalistka Çigdem Aslan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Cicha i Bart Pałyga: od dźwięków Podlasia do płyty tatarskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 15:15
- Zwycięstwo na "Nowej Tradycji" dało nam wielki napęd i zwiększyło zapotrzebowanie na nasz projekt "Wieloma językami". Ten sezon zapowiada nam się przewspaniale - opowiadali Karolina Cicha oraz Bart Pałyga, którzy w piątek wieczorem wystąpią na festiwalowej scenie. Koncert do wysłuchania w Dwójce i do obejrzenia na naszej stronie internetowej.
rozwiń zwiń