Walcząca Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:40
Bohaterem pierwszej odsłony naszego nowego cyklu "Walczące miasta" - nadawanego z Muzeum Powstania Warszawskiego - będzie stolica Polski.
Plac Krasińskich u zbiegu ulic Długiej i Miodowej. Zdjęcie zrobiono sprzed Kościoła Garnizonowego w kierunku ulicy Barokowej i placu Bankowego. Pod ostrzałem przebiega por. Wojciech Sarnecki Wojtek z kompanii Anna Batalionu Gustaw, po nieudanej próbie przebicia ze Starówki do Śródmieścia. 31.08.1944
Plac Krasińskich u zbiegu ulic Długiej i Miodowej. Zdjęcie zrobiono sprzed Kościoła Garnizonowego w kierunku ulicy Barokowej i placu Bankowego. Pod ostrzałem przebiega por. Wojciech Sarnecki "Wojtek" z kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw", po nieudanej próbie przebicia ze Starówki do Śródmieścia. 31.08.1944Foto: Wiesław Chrzanowski/Wikimedia Commons/domena publiczna

Zachęcamy do serwisy specjalnego poswięconego Powstaniu Warszawskiemu>>>

Walczącym miastom – okupowanym, palonym, terroryzowanym, podzielonym i zwycięskim – przyglądamy się w nowym cyklu radiowej Dwójki i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Cztery miasta – Warszawa, Paryż, Berlin i Nowy Jork – to metropolie, które w różny sposób doświadczyły przemocy wojny, widma zagłady, terroru symbolicznego i traumy. Historie heroicznej walki Warszawy w 1944 roku, zwycięskiej bitwy o Paryż, podzielonego po wojnie Berlina i zaatakowanego w 2001 roku Nowego Jorku odsłaniają ducha każdego z tych miast. Jak organizowali się ich mieszkańcy i w jaki sposób dziś opowiadają o tym, co ich spotkało?
W dyskusjach o walczących miastach biorą udział ich badacze,  świadkowie zdarzeń, pisarze, historycy i filozofowie – m.in. prof. Andrzej Leder, prof. Krzysztof Rutkowski, dr Paweł Ukielski, Sylwia Chutnik i Aleksandra Richie.

Na audycję "Miasta walczące" zaprasza Barbara Schabowska.

27 września (sobota), godz. 12.00-13.00

mm

Czytaj także

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Po ponad 30 latach przypominamy słynne radiowe nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasta Walczące - miejsca, które mają własne imiona

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:35
- Chcemy porozmawiać z osobami, które interesuje współczesna tożsamość Warszawy, Paryża, Berlina i Nowego Jorku oraz elementy składowe pamięci o wydarzeniach, które dotknęły te miasta w XX wieku - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń