Miasta Walczące - miejsca, które mają własne imiona

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:35
- Chcemy porozmawiać z osobami, które interesuje współczesna tożsamość Warszawy, Paryża, Berlina i Nowego Jorku oraz elementy składowe pamięci o wydarzeniach, które dotknęły te miasta w XX wieku - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Audio
  • Jan Ołdakowski i Barbara Schabowska zapraszają na cykl "Miasta Walczące" (Poranek Dwójki)
  • Sylwetka Jacka Kaspszyka nominowanego do nagrody Koryfeusze Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)
Rodzina na ulicach okupowanej Warszawy
Rodzina na ulicach okupowanej WarszawyFoto: Julien Bryan/Wikipedia/domena publiczna

Wybór miast, o których będzie mowa w ramach cyklu spotkań "Miasta Walczące" w Muzeum Powstania Warszawskiego, podyktowany został faktem, że w każdym z nich w trakcie XX wieku wydarzyło się coś takiego, co zaważyło potem na jego losach. - Choć pozornie trudno nam zestawić ze sobą Warszawę z czasów powstania z Paryżem, to jednak w Paryżu także wciąż żywe jest wspomnienie tamtejszego zrywu - tłumaczył dyrektor muzeum. W przypadku Nowego Jorku tematyka spotkania będzie dotyczyła zamachów z 11 września 2001 roku i ich skutków.

- Nie chcemy rozmawiać o sposobach walki miejskiej, ale o miastach, które mają swoje własne imię; o wspomnianych przez profesora Sławka "kryształach przestrzeni", wokół których organizuje się życie ludzi - wyjaśniała Barbara Schabowska, pomysłodawczyni cyklu.

Pierwsza dyskusja - o Warszawie z czasów II wojny światowej i Powstania Warszawskiego - już w czwartek. Wezmą w niej udział dr Paweł Ukielski, Sylwia Chutnik, Aleksandra Richie (autorka książki "Warszawa 1944") oraz Edmund Baranowski, świadek historii. Spotkanie jest otwarte - rozpocznie się o 18.00 w auli im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Relacja ze spotkania do odsłuchania na naszej antenie w sobotę o 12.00.
Zobacz serwis specjalny: Powstanie Warszawskie>>>

***

W "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy także o kolejnej nominacji - tym razem Jacka Kaspszyka - do nagrody Koryfeusze Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. Jacek Kaspszyk jest od września 2013 roku dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

fbi/mc

Czytaj także

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Po ponad 30 latach przypominamy słynne radiowe nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Historii Mówionej - ważny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 14:00
Idea Archiwum Historii Mówionej powstała na długo przed otwarciem Muzuem Powstania Warszawskiego. Pomysłodawcą był Jan Ołdakowski. - Początki były trudne, ale dziś wszystko funkcjonuje już doskonale - powiedział kierownik archiwum Jan Radziukiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasta Walczące - weź udział w nowym cyklu spotkań Dwójki i Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 16:46
Warszawa, Paryż, Berlin i Nowy Jork to metropolie, które w różny sposób doświadczyły przemocy wojny, widma zagłady, terroru symbolicznego i traumy. Walczącym miastom – okupowanym, palonym, terroryzowanym, podzielonym i zwycięskim – przyjrzymy się w nowym cyklu Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń