Podróż do źródeł pieśni gruzińskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 18:00
W specjalnym wydaniu "Przestrzeni kultury" zapraszamy na reportaż Justyny Piernik z wyprawy muzycznej do Gruzji.
Ślady osadnictwa ludzkiego na obszarze dzisiejszego Tbilisi sięgają epoki miedzi (III i IV wiek p.n.e.)
Ślady osadnictwa ludzkiego na obszarze dzisiejszego Tbilisi sięgają epoki miedzi (III i IV wiek p.n.e.)Foto: Vladimer Shioshvili/flickr/cc

Podróż śladami najstarszych polifonicznych pieśni tradycyjnych i religijnych rozpoczniemy w gruzińskiej stolicy od spotkania z wokalnym zespołem Sakhioba, którego członkowie są wykładowcami działającej w Tbilisi szkoły regentów. Po jej zakończeniu absolwenci stają się nauczycielami  w podobnych, mniejszych szkołach, działających w różnych regionach.

W Tbilisi przysłuchamy się liturgii prawosławnej w cerkwi Ojca Dawida na Świętej Górze. Następnie wybierzemy się do Telawi  w górzystej, malowniczej Kachetii, gdzie w miejscowej szkole muzycznej będziemy uczestniczyć w lekcji śpiewu tradycyjnego prowadzonej przez jednego z absolwentów tbiliskiej szkoły. Specjalnym gościem tego spotkania był ostatni śpiewak tradycyjny w regionie – dziewięćdziesięcioletni Andro Simashvili, mistrz uczniów z Telawi, a zarazem – śpiewaków zespołu Sakhioba.

Na zakończenie udamy się nad Morze Czarne, gdzie w wiejskim gospodarstwie rodzinnym latem ubiegłego roku organizowana była szkoła tradycyjnego śpiewu dla muzyków z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy i organizatorzy opowiedzą o swoich wrażeniach z tego zderzenia kultur podczas tradycyjnej gruzińskiej biesiady.

***

Na audycję "Przestrzenie kultury" zapraszamy w sobotę (10.01) w godzinach 12.00-13.00. Program poprowadzi Justyna Piernik.

mc/jp

Czytaj także

Gruzińskie biesiadowanie w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 15:21
Toasty wznosi się winem, wyjątkowo wódką, natomiast piwem to już jest świadome ubliżenie komuś - mówi autor książki "Toast za przodków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gruzja bliżej Unii Europejskiej. "To historyczna chwila"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:56
Parlament Europejski dał zielone światło dla ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE z Gruzją. W przyjętej jednocześnie rezolucji europosłowie zaapelowali do władz w Tbilisi o zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.
rozwiń zwiń